Perforacja błony bębenkowej u dziecka

Często można usłyszeć powiedzenie, że hałas jest tak silny, że bębenki w uszach pękają. Nie jest to tylko utarty zwrot, ale prawdziwa dolegliwość, na którą mogą być narażone i maluchy i osoby dorosłe. Warto zatem dowiedzieć się, czym jest ta przypadłość, jak ją rozpoznać, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia.

Perforacja błony bębenkowej — czym jest?


Perforacja błony bębenkowej jest niczym innym jak utratą jej ciągłości, czyli przerwaniem, przedziurawieniem. Błona bębenkowa jest główną częścią ucha środkowego. Pozwala ona na przenoszenie drgań na kosteczki słuchowe, wprawiając je w ruch. Jest to podstawowy krok zapewniający właściwe słyszenie. Błona bębenkowa jest także często nazywana bębenkiem (stąd nazwa wykorzystywana w przytoczonym wcześniej przysłowiu).

Zobacz także: Pulsowanie w uchu

Przyczyny perforacji błony bębenkowej

pękniecie błony bębenkowej u dziecka


Pęknięcie błony bębenkowej może być spowodowane różnymi czynnikami. Zwykle przyczyny można podzielić na trzy podstawowe grupy, do których należą:

  • Urazy — są to sytuacje, gdy błona bębenkowa zostaje przerwana w wyniku urazu mechanicznego. Do takich urazów można zaliczyć niewłaściwe czyszczenie ucha patyczkiem kosmetycznym, czy pęknięcie błony w wyniku uderzenia głową, np. w posadzkę w wyniku upadku.
  • Ciśnieniowe — występują, gdy błona bębenkowa narażona jest na różnice ciśnień. Sytuacji, do których dochodzi do pęknięcia błony w ten sposób to podróże samolotem, nurkowanie oraz narażenie na bardzo wysokie dźwięki.
  • Zapalnie ucha środkowego — powikłania po zapaleniu uch lub niewłaściwe zapalenie mogą prowadzić do stanu zapalnego błony bębenkowej i gromadzenia się w jej okolicach płynu. Nacisk przez niego wywierany może powodować przerwanie błony bębenkowej.

Zobacz także: Chrapanie u dziecka

Jak rozpoznać, że błona bębenkowa jest przerwana


O ile perforacja ucha u dorosłego jest łatwa do stwierdzenia, bo sam on wie, jakie objawy u niego występują, o tyle u dziecka może być trudniej. Maluchy, zwłaszcza te najmłodsze, często marudzą, nie są w stanie dokładnie określić, co je boli i dlaczego czują się źle. Trzeba dziecko obserwować i sprawdzać, czy nie występują u niego objawy. Pęknięcie błony bębenkowej może wiązać się z następującymi objawami:

  • problemy ze słuchem,
  • słyszenie szumu i innych nieokreślonych dźwięków,
  • silny, pojawiający się nagle ból ucha,
  • ból i zawroty głowy,
  • wrażenie zatkanego ucha lub ciała obcego w uchu,
  • wysięk z ucha, gdy przyczyną jest stan zapalny ucha środkowego,
  • gorączka, czasem bardzo wysoka.

Powyższe objawy mogą występować zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Młodsze dzieci mogą borykać się także z innymi objawami jak drażliwość i płaczliwość, brak apetytu, bezsenność, dolegliwości ze strony układu pokarmowego jak biegunka i wymioty, nasilający się katar.

Przeczytaj także: Korekcja odstających uszu u dzieci

Jak sprawdzić, czy nastąpiła perforacja ucha?


Jeżeli mamy podejrzenia, że dziecko ma pękniętą błonę bębenkową, absolutnie nie wolno weryfikować tego na własną rękę, wkładać nic do ucha, czy go czyścić jakimiś środkami. Pierwszym krokiem, który pomoże zdiagnozować dziecko, jest wizyta u laryngologa dziecięcego. Wykonuje on podstawowe badania. Kiedy podejrzewa się pęknięcie błony bębenkowej, wykonywana jest wideoskopia. Jest to badanie polegające na obejrzeniu wnętrza ucha za pomocą niewielkiej kamerki. Trwa ono kilka minut i bez żadnych wątpliwości pomaga stwierdzić, czy błona bębenkowa została naruszona.

Leczenie przerwanej błony bębenkowej


Na szczęście nie każdy epizod przerwania błony bębenkowej wymaga leczenie. Ta część organizmu posada wysoką zdolność regeneracji, dlatego niewielkie uszkodzenia mogą goić się samoczynnie. Mogą jednak wystąpić sytuacje, kiedy gojenie nie przebiega prawidłowo lub zniszczenie błony jest tak duże, że nie zregeneruje się ona samodzielnie. Wtedy pomóc może myringoplastyka, czyli regeneracja błony bębenkowej przy użyciu tkanek pobranych z innych miejsc organizmu, np. małżowiny usznej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i przez tydzień nosi opatrunek. Po jego zdjęciu widoczne są efekty zabiegu. Operowanego ucha nie można moczyć później przez miesiąc, a jego czyszczenie powinno odbywać się według zaleceń lekarza.

Leave a reply