Chrapanie u dziecka – kiedy szukać pomocy specjalisty

Wielu rodziców niepokoi się, kiedy słyszy, że ich dziecko chrapie podczas snu. Oczywiście nie ma wątpliwości, że jest to objaw, który należy skontrolować, jednak nie powinien on wzbudzać paniki. Warto dowiedzieć się więcej na jego temat, poznać przyczyny chrapania oraz sposoby radzenia sobie z tą przypadłością.

Chrapanie u dziecka — co to takiego?


Odgłos chrapania można zaobserwować tylko podczas snu. Jest on wynikiem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe dziecka podczas snu. W niektórych przypadkach jest to niegroźna przypadłość, która pojawia się najczęściej w wieku przedszkolnym w najgłębszej fazie snu. Niestety, kiedy dziecko ma utrudniony sen w wyniku chrapania, a nawet może mieć trudności z oddychaniem, wówczas warto bliżej przyjrzeć się dziecku, gdyż chrapanie może być objawem innych dolegliwości i chorób.

Najczęstsze przyczyny chrapania u dziecka


Zanim udamy się do lekarza, można zapoznać się z najczęstszymi przyczynami chrapania u dzieci. Należą do nich:

  • Problemy z migdałkami — może to być przerost migdałków, ich powiększenie, a także przerost migdałka gardłowego, czyli dolegliwość nazywana potocznie trzecim migdałem.
  • Infekcje dróg oddechowych — przykładami dolegliwości, które mogą mieć wpływ na zatkanie dróg oddechowych, mogą być m.in. katar, infekcje zatok, kaszel, czy też ból gardła.
  • Wiotkość krtani może być przyczyną chrapania u dzieci, które nie skończyły jeszcze dwóch lat.
  • Alergie mogą powodować trudności z oddychaniem nie tylko w dzień, ale także w nocy, a to może powodować chrapanie i zatykanie dróg oddechowych podczas snu.
  • Krzywa przegroda nosowa to także jedna z częstych przyczyn chrapania u małych dzieci. Pojawia się ona u starszych dzieci, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu.
  • Nadużywanie leków do nosa i na katar, np. aerozoli i kropel może powodować utrudnienie przepływu powietrza i chrapanie.
  • Bierne palenie, czyli wdychanie przez dzieci dymu papierosowego także może powodować trudności z oddychaniem oraz chrapanie w nocy.

Jak zareagować w przypadku chrapania?


Jeżeli chrapanie nie ustępuje i towarzyszy dziecku stale, przeszkadza w spaniu lub nasila się, są to przesłanki do tego, aby udać się z dzieckiem do laryngologa. Innymi objawami, które powinny skłonić do wizyty u lekarza, jest pocenie się podczas chrapania, przerwy w oddychaniu, moczenie w nocy. Niektóre objawy pojawiające się w ciągu dnia także powinny być alarmujące. Można do nich zaliczyć m.in. problemy z koncentracją, senność w ciągu dnia, rozdrażnienie itp.

Wizyta u laryngologa i podstawowe badania pozwolą odrzucić niektóre przyczyny jak przerost migdałków, czy też skrzywienie przegrody nosowej. Jeżeli lekarz laryngolog dziecięcy wykluczy wspomniane przyczyny oraz infekcje, można zdecydować się na wizytę u alergologa. Obok wizyt u lekarza powinny pomóc także usunięcie z otoczenia alergenów, przebywanie na świeżym powietrzu, sport, a także wietrzenie pomieszczeń przed snem. Niemniej, warto także obserwować cały czas, jak dziecko się czuje i jakie objawy pojawiają się podczas snu.

Leave a reply