Laryngolog dziecięcy w CM Promed w Krakowie

Laryngologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami uszu, krtani, gardła i nosa. W przypadku niemowląt i dzieci wiele dolegliwości związanych z tymi obszarami jest w stanie zdiagnozować i wyleczyć pediatra, jednak jeśli stany chorobowe powracają lub okazują się przewlekłe, wówczas niezbędna okazuje się wizyta u laryngologa dziecięcego – zwłaszcza uszy są obszarem wyjątkowo wrażliwym u najmłodszych pacjentów. Laryngolog dziecięcy zajmuje się ponadto badaniem słuchu u noworodków, protezowaniem słuchu, leczeniem migdałków czy operacjami plastycznymi obejmującymi przegrody i grzbiet nosa.

Kiedy udać się z dzieckiem do Laryngologa?

Jakie sygnały powinny skłonić rodziców do tego, by udać się ze swym dzieckiem do laryngologa? Przede wszystkim wymienić tu należy przewlekły, utrzymujący się ponad trzy tygodnie katar, chrapanie, różnego rodzaju wydzielina z nosa (np. ropna, krwista), wyciek z ucha (tu ważna jest jak najszybsza interwencja laryngologiczna), pocieranie ucha lub dłubanie w nim (zwłaszcza u dzieci, które nie potrafią w sposób werbalny powiadomić o bólu), pogorszenie się słuchu, nawracające zapalenie ucha środkowego, nawracające stany zapalne gardła, problemy z przełykanie, długo utrzymujący się kaszel, ból gardła, chrypka, a niekiedy nawet zaburzenia mowy.

Nasza Poradnia Pediatryczna Cmpromed4kids w Krakowie gwarantuję najlepszą diagnostykę, która odbywa się przy użyciu najnowszych urządzeń oraz metod, między innymi:

Otoemisja akustyczna

jest to bezinwazyjna i bezbolesna kontrola słuchu, mająca na celu kontrolę funkcjonowania zewnętrznych komórek słuchowych. Badanie jest krótki i nieuciążliwe dla małego pacjenta. Jest ono kierowane przede wszystkim do noworodków oraz małych dzieci, u których podejrzewane są problemy ze słuchem. Laryngolog wprowadza do ucha specjalną sondę z mikrofonem, za pomocą której wysyła krótki i cichy dźwięk. Jeśli wszystko jest w porządku,  ucho wysyła reakcję zwrotną, którą lekarz odczytuje w specjalnej słuchawce. Metoda ta pozwala skontrolować stan ślimaka, a także ocenić, czy ucho wewnętrzne wysyła prawidłowe reakcje na ciche dźwięki.

Tympanometria

jest to kolejne nieinwazyjne badanie laryngologiczne, za pomocą którego lekarz może ocenić stan ucha środkowego oraz wewnętrznego. Dzięki badaniu można wykryć m.in. obecność płynu w jamie bębenkowej, pęknięcie błony bębenkowej, niedrożność Trąbki Eustachiusza czy też różnego rodzaju infekcje ucha. Podczas tympanometrii laryngolog mierzy odbicie fali dźwiękowej od błony bębenkowej. Zabieg ten wykonuje się u niemowląt i dzieci na zalecenie lekarza, który stwierdza podejrzenie niedosłuchu przewodzeniowego, odbiorczego lub niedowładu nerwu twarzowego.

Audiometria

jest to cała grupa badań, które przeprowadza się przy takich wskazaniach medycznych, jak niedosłuch, choroby uszu, zaburzenia równowagi, szum w uszach, zawroty głowy, a także w celu wykrycia różnego rodzaju chorób laryngologicznych. Wyróżnia się audiometrię tonalną, polegającą na odsłuchiwaniu dźwięków o różnej głośności i częstotliwości, audiometrię słowną. Podczas której sprawdza się rozumienie słów przy różnych ich natężeniu, audiometrię impedancyjną, podczas której można monitować przebieg zapalenia ucha środkowego oraz audiometrię elektrofizjologiczną, która nie wymaga współpracy lekarza z pacjentem.

Laryngolodzy dziecięcy pracujący w naszej przychodni w Cmpromed4kids Kraków dysponują nie tylko olbrzymią wiedzą i doskonałym podejściem do dzieci i ich rodziców. Przede wszystkim także nowoczesnymi metodami diagnozy dolegliwości laryngologicznych. Mali pacjenci mogą liczyć na trafną diagnozę, skuteczną profilaktykę oraz właściwe leczenie.

laryngolog dziecięcy Kraków