Odstające uszy u dzieci – czy warto korygować?

Odstające uszy u dziecka nie są schorzeniem niebezpiecznym. Deformacja dotyczy zazwyczaj tylko zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny zewnętrznej. Największym minusem odstających uszu jest estetyka. Dziecko może być narażone na wyśmiewanie przez rówieśników. Jeżeli rozważamy korekcję uszu u pociechy, warto dowiedzieć się, czym jest korekcja uszu, kiedy najlepiej ją przeprowadzić oraz jak ona przebiega.

Dlaczego uszy odstają?


Występowanie odstających uszu najczęściej jest wynikiem przerostu chrząstki, z której zbudowana jest małżowina. Do tego bardzo często dochodzi do wzrostu pod niewłaściwym kątem. Wówczas schorzenie jest jeszcze bardziej widoczne. Przerost może dotykać jednego ucha lub obu. Przyczyną przerostu tkanki jest skłonność genetyczna. Można się zatem spodziewać, że jeżeli my byliśmy posiadaczami odstających uszu, jest duża szansa, że dziecko je po nas odziedziczy. Odstające uszy mogą być także wynikiem nieprawidłowego, nadmiernego wzrostu w okresie prenatalnym. Rzadziej przyczyną tego schorzenia są urazy.

Kiedy powinno się skorygować odstające uszy?

zapalenie ucha u dziecka


Warto wiedzieć, że korekcja odstających uszu nie powinna być przeprowadzana u dzieci mających 2-3 lata. Po pierwsze ich małżowiny uszne są cały czas w fazie wzrostu i nie są wykształcone do tego stopnia, by móc je operować. Po drugie, rosnące uszy mogą się zmieniać, a odstawanie może się zminimalizować, ale niestety też pogłębić. Najwcześniejszym momentem, kiedy można przeprowadzić operację, jest wiek 6-7 lat. Wynika to z faktu, że uszy są wtedy ukształtowane w 80-90% procentach. Jedyne co się zmieni w niewielkim stopniu to ich wielkość. Ponadto jest to dobry moment ze względów psychologicznych. Dziecko idzie wówczas do szkoły i korekta odstających uszu przeprowadzona jeszcze przed rozpoczęciem nauki w nowym miejscu może zapobiec wyśmiewaniu dziecka oraz innym przykrym uwagom na temat wyglądu malucha. Niektórzy specjaliści uważają jednak, że najlepszym momentem na korekcji uszu jest wiek nastoletni, po 12 roku życia. Argumentują to w pełni rozwiniętą małżowiną uszną oraz świadomością skutków operacji.

Korekcja odstających uszu — jak wygląda zabieg?


Zabieg korekcji odstających uszu nie jest wymagającym ani trudnym zabiegiem, jednak mimo to warto dowiedzieć się o nim kilku podstawowych informacji. W przypadku kilkuletnich dzieci zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Z kolei osoby dorosłe i nastolatki mogą skorzystać z tego zabiegu, stosując tylko znieczulenie miejscowe. Wszelkie zmiany dotyczące wyglądu uszu i kształtu małżowiny muszą być skonsultowane z otoplastykiem. Każdy pacjent jest inny, a jego wada może wymagać różnych zmian. Zabieg ten polega na nacięciu małżowin usznych w tylnej części i uformowaniu ich w celu osiągnięcia odpowiedniego kształtu. Wspomniana korekta odstających uszu trwa około godziny, a jej skutki utrzymują się całe życie. Po operacji dziecko zwykle musi nosić opaskę, która po pierwsze przyśpiesza gojenie, po drugie zabezpiecza uszy, a po trzecie pomaga nadać im odpowiedni kształt. Zabieg korekcji uszu przeprowadza laryngolog dziecięcy.

Dlaczego warto skorygować odstające uszy?


Korekcja odstających uszu jest dla dziecka korzystna przede wszystkim ze względów estetycznych oraz psychologicznych. Dzięki temu dziecko uniknie przykrych określeń, a ponadto podniesie się jego samoocena. Dziecku będzie łatwiej nawiązywać nowe znajomości, będzie mniej wstydliwe, a jego samopoczucie się poprawi. Warto jednak utwierdzać dziecko w przekonaniu, że odstające to tylko element wyglądu i nie świadczy on o charakterze dziecka lub jego wartości.

Leave a reply