Pulsowanie w uchu u dziecka: przyczyny, diagnostyka, leczenie

Pulsowanie w uszach u dziecka to męcząca dolegliwość, która wywoływana jest przez wiele różnych czynników. Właśnie dlatego bez wizyty u specjalisty nie można jednoznacznie powiedzieć, co jest przyczyną problemu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze zmiany chorobowe pojawiają się bezpośrednio w przewodzie słuchowym. Być może pulsowanie w uchu jest wynikiem schorzeń kardiologicznych. Pewne jest to, że samodzielne leczenie malucha nie jest dobrym posunięciem. Nie należy również czekać, aż objawy przeminą samoczynnie, gdyż po czasie może okazać się, że powrócą z podwójną siłą.

Sprawdź również: Powiększone migdałki

Co wywołuje pulsowanie w uszach u dziecka?

Pulsowanie w uchu najczęściej, jednak nie zawsze jest wynikiem niepożądanych zmian oraz zjawisk w przewodzie słuchowym. Winna może okazać się zalegająca woskowina, która się przemieszcza. Należ wziąć pod uwagę, że do prawidłowej higieny uszu wykorzystuje się specjalistyczne preparaty (dostępne bez recepty w aptekach), a nie patyczki, które mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia błony bębenkowej.

Konieczne jest również wykluczenie tego, że nie mamy do czynienia z chorobą Meniere’a. Odpowiada ona za nawracające infekcję przewodu słuchowego. Nie można również wykluczyć szeregu innych chorób, które oczywiście wymagają dokładnych badań diagnostycznych. Trzeba jednak podkreślić, że najczęściej towarzyszą im inne objawy, takie jak np. bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty.
Zobacz również: Ból gardła u dziecka

Do innych przyczyn występowania omawianego zjawiska można zaliczyć m.in. dolegliwości kardiologiczne. Mowa tutaj przede wszystkim o niekontrolowanym wzroście ciśnienia tętniczego. Nie można również nie wspomnieć o przebytych urazach głowy, tętniaku tętnicy szyjnej, stwardnieniu rozsianym, nowotworach w obrębie ucha, czy też mózgu.

Badania diagnostyczne

To, jakie badania zostaną przeprowadzone zależy od zaleceń specjalisty. Właśnie dlatego konieczne jest zgłoszenie się z dzieckiem do lekarza, jeśli niepokojąca dolegliwość nawraca. Zazwyczaj na początku przeprowadzane jest badanie potwierdzające, że nie mamy do czynienia ze schorzeniami ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Oczywiście konieczne jest wykluczenie zmian nowotworowych oraz guzów w mózgu. Najczęściej wykonywana jest tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny głowy.

W przypadku długotrwałego tętnienia w uszach należy zgłosić się do laryngologa dziecięcego. Z pewnością zleci on m.in. próby błędnikowe kaloryczne, jednak zakres realizowanych badań jest o wiele szerszy. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Pulsowanie w uchu – Przebieg leczenia

Wiele zależy od czego, co jest przyczyną problemu. Jeśli nie doszło do żadnych poważnych zmian w organizmie, to wystarczy jedynie prawidłowa higiena uszu, unikanie wysokich hałasów, czy też leków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ośrodek słuchu. Oprócz tego rodzic musi kontrolować ciśnienie tętnicze dziecka.

W niektórych przypadkach stosuje się aparaty słuchowe, które ograniczają szumy uszne. Zwykle leczenie farmakologiczne nie jest zbyt skuteczne. Czasami jednak wdrażane są leki przeciwdepresyjne, czy też psychoterapia.

Leave a reply