Zatkany nos u dziecka – przyczyny i leczenie

Katar to przykra dolegliwość, która często dotyka dzieci. Objawia się nadmiarem wydzieliny w nosie oraz brakiem jego drożności. Zatkany nos u dziecka może być następstwem kilku czynników, w tym infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Nieżyt nosa może mieć również związek z alergiami, przerostem trzeciego migdałka czy mukowiscydozą.

Czym powodowany może być katar?

Jak wspomniano powyżej, zatkany nos u dziecka może mieć różnorodne przyczyny. Nieżyt nosa objawia się nadmiarem wydzieliny śluzowej lub surowiczej w przewodach nosowych. Wśród objawów towarzyszących zapaleniu błony śluzowej nosa wymienia się ból głowy, pogorszone samopoczucie, kaszel oraz kichanie.

Jakie są najczęstsze przyczyny kataru u dziecka?

Katar u dzieci zwykle ma związek z rozwojem infekcji wirusowych, które powodowane są przez rynowirusy, adenowirusy lub koronawirusy. Nieżyt nosa może mieć również podłoże alergiczne, laryngologiczne oraz bakteryjne. Nie można również zapominać o tym, że zatkany nos u dziecka może wynikać z obecności ciała obcego w przewodzie nosowym. Dolegliwości mogą się również pojawiać w wyniku oddziaływania substancji drażniących, w tym dymu tytoniowego.

Sprawdź także: Wymaz z nosa u dziecka – kiedy należy je wykonać?

Czym cechuje się katar alergiczny u najmłodszych pacjentów?

Katar alergiczny pojawia się w dzieci, które uczulone są na alergeny. Czynnikami uczulającymi mogą być roztocza kurzu domowego, pyłki traw, pyłki drzew, a nawet wybrane produkty spożywcze. Katar alergiczny może mieć charakter okresowy lub przewlekły i zwykle występuje on wraz ze świądem nosa, kichaniem oraz alergicznym zapaleniem spojówek. W ramach diagnostyki przeprowadza się wywiad medyczny oraz wykonuje testy alergiczne oraz tak zwane prowokacje donosowe. Co ważne, brak odpowiedniego leczenia kataru alergicznego może prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej.

Czy katar u dzieci może mieć związek z problemami laryngologicznymi?

Zdecydowanie tak. Zwykle dolegliwości tego rodzaju związane są z przerostem trzeciego migdałka lub obecnością ciała obcego w przewodach nosowych. Przerost trzeciego migdałka rozpoznawany jest u dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Wśród objawów, które mogą wskazywać na tego rodzaju dolegliwości wymienia się między innymi oddychanie przez usta, chrapanie, zaburzenia słuchu oraz obecność nadmiaru wydzieliny w nosie. Dość często występują również nawracające infekcje dróg oddechowych oraz zapalenie ucha środkowego.

O czym może świadczyć zmiana koloru wydzieliny z nosa?

Kolor oraz gęstość wydzieliny z nosa mogą ulegać zmianie wraz z rozwojem infekcji. W początkowej fazie choroby wydzielina jest wodnista i przezroczysta. Jest to tak zwana faza naczyniowa infekcji, która trwa od trzech do pięciu dni i powoduje osłabienie organizmu dziecka. W fazie komórkowej dochodzi do gęstnienia wydzieliny, którą trudno usunąć z nosa. Mały pacjent zmuszony jest do oddychania przez usta, które wysusza śluzówkę jamy ustnej i gardła. W fazie trzeciej dochodzi zazwyczaj do wtórnego zakażenia bakteryjnego, które objawia się występowaniem ropnej wydzieliny w przewodach nosowych, która cechuje się nieprzyjemnym zapachem. W przebiegu chorób o podłożu alergicznym występuje zwykle wodnista i bezbarwna wydzielina, zaś przewlekły i gęsty katar może mieć związek z niedoborami odporności lub mukowiscydozą. Wydzielina obecna tylko w jednym przewodzie nosowym może z kolei wskazywać na obecność ciała obcego.

W jaki sposób można leczyć katar u dziecka?

Nieżyt nosa zwykle ustępuje samoistnie w przeciągu tygodnia. W celu ograniczenia dyskomfortu dziecka można stosować preparaty, które niwelują przykre dolegliwości oraz dodatkowo skracają okres leczenia. Zalecane jest zatem wykorzystywanie roztworów soli fizjologicznej i wody morskiej oraz stosowanie leków przeciwhistaminowych. Leki te należy stosować w przypadku nieżytu o podłożu alergicznym. Należy również pamiętać o tym, że wyroby obkurczające błonę śluzową nosa, które zawierają ksylometazolinę, oksymetazolinę, nafazolinę, tetryzolinę lub tymazolinę nie mogą być stosowane dłużej niż przez pięć dni, ponieważ mogą przesuszać śluzówki nosa i prowadzić do polekowego nieżytu nosa. W przypadku alergii i ostrego zapalenia zatok warto sięgać po glikokortykosteroidy donosowe, zaś w celu zmniejszenia obrzęków oraz przekrwienia śluzówki nosa stosuje się leki zawierające pseudoefedrynę. Wyroby tego rodzaju nie mogą być stosowane u dzieci, które nie ukończyły dwunastego roku życia oraz u osób, które borykają się z jaską, nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca lub przerostem gruczołu krokowego.

W jakich przypadkach wskazana jest konsultacja lekarska?

Konsultacja medyczna konieczna jest w przypadku przedłużającego się nieżytu nosa, któremu towarzyszy gorączka lub ból ucha. Umów się na wizytę do laryngologa.

Jak dbać o nos dziecka w czasie kataru?

Podczas nieżytu należy dbać o łagodzenie przykrych objawów oraz regularne udrażnianie nosa. Nadmiar wydzieliny może bowiem powodować trudności związane ze spaniem oraz jedzeniem. Zalecane jest stosowanie wyrobów, które rozrzedzają wydzielinę oraz ułatwiają jej usunięcie, w tym roztworu soli fizjologicznej czy wody morskiej. Należy zadbać również o odpowiednią temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko.

Jakie domowe sposoby na katar godne są polecenia?

W celu ograniczenia dyskomfortu dziecka warto wykonywać regularne nebulizacje oraz płukanie jamy nosowej i zatok. Należy również zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka, które ogranicza ryzyko związane z nadmiernym wysuszeniem błon śluzowych.

Leave a reply