Wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dziecka

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to rodzaj infekcji uszu. Jest to spowodowane przez bakterie lub wirusy w uchu środkowym. Ten rodzaj infekcji występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego obejmują ból ucha, a także dość często gorączkę. Leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego zwykle obejmuje antybiotyki. W niektórych przypadkach może być również konieczna operacja.

Przyczyny wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest wywoływane przez bakterie lub wirusy w uchu środkowym. Ucho środkowe to przestrzeń za błoną bębenkową. Te bakterie lub wirusy mogą powodować pęknięcie błony bębenkowej. Może to prowadzić do infekcji i zapalenia ucha środkowego. Wysiękowe zapalenie ucha środkowego występuje częściej u dzieci niż u dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ dzieci mają mniejsze trąbki Eustachiusza niż dorośli. Trąbka Eustachiusza to mały kanał łączący ucho środkowe z tylną częścią nosa i gardła. Trąbki Eustachiusza u dzieci są węższe niż u dorosłych, co ułatwia przedostanie się bakterii i wirusów do ucha środkowego i wywołanie infekcji.

Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego obejmują ból ucha, gorączkę i wydzielina z ucha. Ból ucha jest najczęstszym objawem tego schorzenia. Może być na tyle poważny, że zakłóca sen. Gorączka jest kolejnym częstym objawem wysiękowego zapalenia ucha środkowego. Może również wystąpić wysięk wydzieliny z ucha. Płyn ten może być przezroczysty, żółty lub zielonkawy. Może również mieć nieprzyjemny zapach. Zobacz także: drenaż uszu u dziecka.

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha środkowego zwykle obejmuje antybiotyki. Te antybiotyki można podawać doustnie lub dożylnie lub w kroplach, podawany bezpośrednio do ucha. W niektórych przypadkach może być również konieczna operacja. Operacja jest zwykle potrzebna tylko w przypadku perforacji błony bębenkowej lub jeśli występuje uporczywy wysięk z ucha. Jeśli uważasz, że Ty lub Twoje dziecko może cierpieć na wysiękowe zapalenie ucha środkowego, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza laryngologa, aby można było szybko rozpocząć leczenie. Nieleczone wysiękowe zapalenie ucha środkowego może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak utrata słuchu lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (zapalenie mózgu).

Zobacz także jak przebiega badanie słuchu u dziecka.

Podsumowanie

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to rodzaj infekcji ucha środkowego wywoływanej przez bakterie lub wirusy w uchu środkowym. Ten rodzaj infekcji występuje częściej u dzieci niż u dorosłych i może prowadzić do poważnych powikłań, jeśli nie jest leczony. Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego obejmują ból ucha, gorączkę i wypływanie z ucha wydzieliny. Leczenie zwykle obejmuje antybiotyki, ale w niektórych przypadkach może być również konieczny zabieg chirurgiczny. Jeśli uważasz, że Ty lub Twoje dziecko może cierpieć na wysiękowe zapalenie ucha środkowego, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza specjalizującego się w chorobach uszu, czyli do otolaryngologa lub rynologa, aby można było szybko rozpoznać i zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie.

Leave a reply