Podobieństw i różnice pomiędzy alergią a nietolerancją pokarmową

U wielu osób można stwierdzić nadwrażliwość na pokarm, dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Alergia pokarmowa występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. U niektórych dzieci można mówić już nawet o nietolerancji wrodzonej, przez co konieczne staje się wyłączenie niektórych produktów lub całych grup pokarmowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zwiększa się w takim przypadku ryzyko powstania niedoborów żywieniowych. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, dostarczać organizmowi wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Kluczowe będzie udanie się do lekarza w celu znalezienia źródła problemu, czyli czynnika uczulającego.

Czym objawia się alergia pokarmowa?

O reakcji alergicznej można mówić w przypadku nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na poszczególne składniki zawarte w pokarmach. Najczęściej alergię stwierdza się u małych dzieci, przede wszystkim u niemowlaków. Wynika to z tego, że u dzieci układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Na tym jednak nie koniec problemów. Ryzyko wystąpienia alergii zwiększa się także z powodu większej przepuszczalności błony śluzowej jelit, przez którą mogą przedostawać się białka uznane przez organizm za alergizujące. Bardzo często uczulają mleko, jajka, pszenica, orzeszki ziemne, skorupiaki. Alergie pokarmowe można poznać przede wszystkim po wystąpieniu obrzęku, pokrzywki, astmy, nieżytu nosa, refluksu przełykowego. Mogą wystąpić także bóle brzucha, wymioty i biegunki, atopowe zapalenie skóry i inne zmiany skórne, chroniczne zmęczenie, migreny, problemy ze snem. U niektórych osób dochodzi także do alergicznego zapalenia jamy ustnej. Każdy organizm reaguje inaczej, symptomy mogą mieć różne nasilenie. Znalezienie uczulającego produktu nie jest łatwe. Konieczne staje się przeprowadzenie rozmaitych testów, aby znaleźć pierwotne źródło problemu. Bardzo często stosuje się dietę eliminacyjną.

Umów się na wizytę: Pediatra Kraków

Jak poznać nietolerancję pokarmową?

Niektóre osoby mogą być uczulone na powszechnie dostępne produkty, które u innych nie wywołują żadnych nieprawidłowych reakcji ze strony organizmu. Wynika to głównie z rozszczelnionej ściany jelit, przez którą przedostają się problematyczne białka obecne w jedzeniu. Może dojść do tego w wyniku stosowania antybiotykoterapii, zatrucia pokarmowego. U osób z nietolerancją pokarmową organizm traktuje konkretne składniki jako alergeny, czyli wrogie substancje. Uruchamia wobec tego szereg reakcji, aby się przed tym bronić. Następuje to w momencie, gdy substancje uczulające przedostają się do krwiobiegu w wyniku nieszczelnej bariery jelitowej. Skutkuje to nadprodukcją przeciwciał i wystąpieniem szeregu objawów. Charakterystyczne dla nietolerancji pokarmowej są wzdęcia, gazy, bóle brzucha, migreny, bóle reumatyczne, zmiany skórne, infekcje.

Alergia a nietolerancja pokarmowa – jak je od siebie odróżnić?

Alergia pokarmowa nie jest tym samym co nietolerancja pokarmowa, ale mają one ze sobą wiele wspólnego. Nic więc dziwnego, że można się pomylić. W obu przypadkach występują bardzo podobne objawy, więc łatwo popełnić błąd. Czasem symptomy są nieswoiste, więc trudno nawet przypisać je alergii lub nietolerancji pokarmowej. Zgodnie ze statystykami znacznie częściej stwierdza się nietolerancje pokarmowe, bo aż u kilku procent społeczeństwa. Z kolei alergie stanowią zaledwie parę procent u dorosłych, nieco więcej w przypadku dzieci. Różnice są wyraźne odnośnie czasu wystąpienia pierwszych objawów. W przypadku alergii można liczyć na szybkie zauważenie symptomów. Pojawiają się one praktycznie od razu po spożyciu pokarmu, w którym znajdują się substancje alergizujące. Inaczej wygląda to przy nietolerancji pokarmowej. Objawy występują z dużym opóźnieniem, co niestety utrudnia diagnostykę. Znacznie bardziej problematyczne staje się znalezienie składników, które wywołują nietolerancję pokarmową. Nierzadko jest nawet tak, że symptomy pojawiają się dopiero po kilku dniach po spożyciu jedzenia. Łatwo się wobec tego domyślić, że trudno powiązać dolegliwości zdrowotne z czymś, co zjadło się nawet parę dni wcześniej.

Umów się na wizytę: Alergolog dziecięcy Kraków

Kolejną kwestią jest to, że w przypadku alergii wystarczy zjeść niewielką ilość uczulającego jedzenia, aby wystąpiły reakcje ze strony organizmu. Przy nietolerancji zazwyczaj się tego nie obserwuje. Można wobec tego zjeść niewielką ilość czegoś, na co jest się nadwrażliwym, ale zwykle nie pojawiają się przez to objawy chorobowe. Kolejna różnica dotyczy konsekwencji, jakie wiążą się ze zjedzeniem problematycznego pokarmu. W przypadku alergii reakcja organizmu może być bardzo silna. Istnieje nawet ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, który zagraża tylko zdrowiu pacjenta, ale nawet może doprowadzić do jego śmierci, jeśli nie uzyska on natychmiastowej pomocy. W przypadku osób, które są na coś uczulone i miały już epizody ciężkiej reakcji alergicznej, istotne będzie noszenie przy sobie zastrzyku z adrenaliną, bo może to nawet uratować życie. Przy nietolerancji pokarmowej rzadko dochodzi do ciężkiego przebiegu, ale oczywiście nie można tego całkowicie wykluczyć. Każdy organizm reaguje inaczej.

Leave a reply