Alergologia to dziedzina medyczna, z której najmłodsi pacjenci korzystają wyjątkowo często. Ich rozwijające się dopiero organizmy są szczególnie wrażliwe w kontakcie z alergenami. A te są niemal wszędzie – alergenem może okazać się pokarm, lek, wszelkie kurze, roztocza czy pyłki wdychane przez dzieci, a także takie produkty jak kosmetyki, proszki do prania, różnego rodzaju materiały czy sierść zwierząt. Dolegliwości o podłożu alergicznym u najmłodszych pacjentów często mają charakter tak zwanych alergii wieku dziecięcego. Rodzice powinni zgłosić się ze swoją pociechą do alergologa, jeśli tylko zauważą niepokojące objawy w organizmie swojego Maluszka.

Nasi alergolodzy zajmują się wszelkiego rodzaju schorzeniami o podłożu alergicznym, dotykającymi niemowlęta i dzieci, m.in:

  • alergiami wieku dziecięcego,
  • skazą białkową, czyli alergią i nietolerancją na białko mleka krowiego, zwaną również skazą pokarmową
  • zapaleniem skóry,
  • astmą oskrzelową,
  • alergicznymi chorobami układu pokarmowego,
  • katarem,
  • pokrzywką
  • czy zapaleniem spojówek, gardła, krtani, ucha, itp.

Dobry alergolog dziecięcy musi posiadać nie tylko szeroką wiedzę w swojej dziedzinie, ale także odpowiednie umiejętności interpersonalne. Dziecko nie jest w stanie wskazać na swoje dolegliwości i pomóc w ustaleniu alergenu, których tak wiele jest zwłaszcza w wieku niemowlęcym. Kluczową rolę ma więc tutaj odpowiednio przeprowadzony wywiad z rodzicami, który bardzo pomaga w postawieniu odpowiedniej diagnozy i ustaleniu przebiegu leczenia. Aby móc ustalić, co dokładnie przyczyniło się do reakcji alergicznej, należy wykonać odpowiednie testy, które, oczywiście, przeprowadza alergolog dziecięcy.

Alergolog dziecięcy Kraków – Cmpromed4kids

Alergolog dziecięcy zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób alergicznych u najmłodszych pacjentów. Na wstępie lekarz alergolog przeprowadza wywiad z rodzicami lub opiekunami dziecka, stawia rozpoznanie lub pogłębia diagnostykę, w uzasadnionych przypadkach może skierować dziecko do szpitala. W naszej przychodni alergologicznej dla dzieci diagnozujemy takie problemy o podłożu alergicznym jak:

alergolog dziecięcy kraków
alergolog Kraków
dobry alergolog dziecięcy
poradnia alergologiczna Kraków

Alergie wieku dziecięcego

CMPromed4kids oferuje pomoc wszystkim dzieciom, które cierpią na alergie wieku dziecięcego lub dopiero mają podejrzenie alergii. Diagnozujemy małych pacjentów, prowadzimy badania, czy alergia faktycznie występuje, czy też nie. Ponadto w naszej przychodni pediatrycznej prowadzi także leczenie dzieci z alergiami. Jego głównym celem jest ograniczenie przykrych dolegliwości związanych z alergiami, a także dążenie do ich wyeliminowania w starszym wieku. Pomagamy bez względu na wiek dziecka oraz rodzaj alergii.

Skaza białkowa

Jednym z rodzajów alergii, który najczęściej dotyka dzieci, jest skaza białkowa. Jest to nic innego jak nietolerancja na białko mleka krowiego. Bardzo często można spotkać się z nazwą skaza pokarmowa. Objawia się ona problemami z układem pokarmowym, a także zmianami na skórze. CM Promed 4 kids diagnozuję skazę białkową, aby następnie wdrożyć odpowiednie leczenie. Jest ono uzupełniane instrukcjami dla rodziców, co dzieci powinny jeść, a także jakich produktów dzieci powinny unikać lub całkowicie je wyeliminować.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka

Atopowe zapalenie skóry jest jedną z najpowszechniejszych chorób wieku dziecięcego. Przyczyny choroby są trudne do zidentyfikowania, gdyż często mają podłoże genetyczne i immunologiczne, ale jego przyczynami może być także stres i czynniki środowiskowe, np. kurz i sierść roślin. W przychodni Cmpromed4kids można zdiagnozować tę chorobę wieku dziecięcego, zdiagnozować czynniki drażniąca oaz prowadzić kompleksowe leczenie. Do dyspozycji pozostaje doświadczony alergolog dziecięcy i pediatra.

Astma oskrzelowa u dzieci

Wiele dzieci zostaje dotkniętych przez astmę oskrzelową. Choć rodzice bardzo martwią się tym schorzeniem, to często nie wiedzą jak sobie z nim radzić. Dziecko z tą przypadłością ma po prostu oskrzela bardziej wrażliwe niż inne dzieci. W związku z tym powinno pozostawać pod stałą opieką pediatry i alergologa. CM Promed oferuje diagnostykę i leczenie najmłodszych pacjentów z astmą oskrzelową oraz profilaktykę zapobiegającą stanom zaostrzenia choroby.

Alergiczne choroby układu pokarmowego u dzieci

Alergiczne choroby układu pokarmowego bardzo często pojawiają się u najmłodszych. Wynika to po pierwsze z większej wrażliwości tego układu niż u dorosłych oraz początków spożywania pokarmów, których do tej pory dzieci nie jadły. Bez względu na przyczynę zewnętrzną czy indywidualne predyspozycje nasz przychodnia alergologiczna dla dzieci oferuje, że alergolog dziecięcy pomoże określić, co powoduję alergię, a także wskaże jak sobie z nią radzić. Rodzice są wspierani także w zakresie wdrażania odpowiedniej diety.

Katar sienny u dzieci

Wielu dorosłych trapi katar sienny, a jeszcze częściej dotyka on dzieci. Jego przyczyną są przede wszystkim alergeny zewnętrzne, np. pyłki roślin. Niektóre dzieci mogą mieć wyjątkową skłonność do kataru tego typu, np. te cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Alergolog dziecięcy w poradni alergologicznej pomaga uporać się z katarem oraz dokuczliwymi dolegliwościami, które mu towarzyszą. Podstawą leczenia są przede wszystkim przeprowadzane wcześniej badania alergologiczne.

Zapalenie spojówek u dziecka

Przyczyny zapalenia spojówek u dzieci są różne. Mogą do nich należeć wirusy, bakterie, a czasem nawet alergeny w postaci kurzu i pyłków. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, co jest przyczyną zapalenia spojówek, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Zazwyczaj w zapaleniu spojówek pomagają krople z antybiotykiem, czasem jednak niezbędne jest wsparcie alergologa, który pomoże wskazać czynniki drażniące i poprowadzi leczenie zobojętniające dziecko na te alergeny. Pozwoli to wyeliminować zaczerwienione, swędzące i piekące oczy.

Pokrzywka u dzieci

Pokrzywka u dzieci to objaw, z którym boryka się wielu rodziców. Zazwyczaj przyczyną powstawania pokrzywki są czynniki zewnętrzne, np. płyny używane do prania i płukania, środki stosowane do mycia i pielęgnacji, ale także spożywane pokarmy. Zatem w leczeniu pokrzywki pomóc może nie tylko dermatolog, ale także alergolog. Leczenie takich objawów powinno iść dwutorowo — poprzez łagodzenie objawów i eliminowanie przyczyny powstawania pokrzywki.