Atopowe zapalenie skóry u dziecka.

Rozwój cywilizacji sprzyja coraz częściej pojawiającym się alergiom. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry – AZS. Cechą tej choroby jest przede wszystkim uporczywy świąd skóry, a co za tym idzie problemy zarówno estetyczne, jak i higieniczne.

Przyczyny

Atopowe zapalenie skóry AZS ma podłoże genetyczne, związane jest z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego oraz budową skóry. W badaniach przeciwciał klasy IgE często wychodzą podwyższone wyniki. Świadczy to o alergii na pokarmy, pyłki, kurz. Bardzo często rodzice dziecka również cierpią na choroby alergiczne.

Zobacz również: Katar sienny u dziecka

Kiedy rozpoznawane

Coraz częściej stwierdza się u bardzo małych dzieci atopowe zapalenie skóry. Ostrożne dane statystyczne mówią o 20% populacji zmagającej się z chorobą. U dziecka można zauważyć suchą skórę, skłonność do podrażnień i wrażliwość na czynniki zewnętrzne. W fazie ostrej obserwuje się rumień z grudkami, pęcherzykami. W miejscach chorobowych skóra może się łuszczyć.

Jak działać?

Najlepiej skontaktować się z lekarzem dermatologiem, by dokładnie zdiagnozował dziecko. Lekarz na pewno zwróci uwagę na najważniejsze objawy takie jak świąd, charakterystyczne zmiany w wyglądzie skóry (szczególnie w zgięciach kończyn), suchość skóry oraz przeprowadzi wywiad diagnostyczny z rodzicami. Następnie zaproponuje wykonanie testów punktowych oraz oznaczenie IgE w surowicy.

Bardzo ważne są w tym momencie obserwacje rodziców, w jakim stopniu wybrane pokarmy czy kosmetyki zaostrzają objawy, jakie zaobserwowali nietolerancje pokarmowe, czy dziecko ma problemy ze spojówkami, ciemne okolice oczu.

Sposoby leczenia

Leczenie jest zależne przede wszystkim od stanu skóry oraz wieku małego pacjenta. Jeśli testy punktowe wykazały alergie na konkretne produkty spożywcze, należy wykluczyć je z diety. Jeśli dziecko ma alergię na kurz i pył, należy dokonać zmian w jego najbliższym otoczeniu. Trzeba również szczególnie zadbać o skórę, którą należy nawilżać i natłuszczać specjalnymi emolientami. Zabiegi pielęgnacyjne należy powtarzać kilka razy na dobę. Jeśli zmiany skórne są zaostrzone, lekarz zleci leki przeciwzapalne ze szczególnym nastawieniem na sterydy, które muszą być bardzo ostrożnie dobierane do pacjenta. Na uporczywy świąd pomogą leki przeciwhistaminowe.

Co potem?

Trzeba nauczyć się żyć z chorobą, pamiętać o codziennej pielęgnacji, używaniu odpowiednich kosmetyków. Należy unikać produktów uczulających, a w przypadku nietolerancji pokarmowej zmienić dietę. Dziecku trzeba zapewnić również zdrowe warunki rozwoju, ograniczając kontakt dziecka z alergenami.

Czytaj więcej na Alergolog dziecięcy Kraków ul. Nad Strugą

Leave a reply