Czyszczenie zatok u dzieci. Jak je przeprowadzić.

Zatkane zatoki to bardzo częsty objaw pojawiający się u dzieci. Jego przyczyn może być wiele, a ich skutki mogą być dokuczliwe, a nawet niebezpieczne dla dziecka. Jednym ze sposobów na pozbycie się tej dolegliwości to płukanie zatok u dziecka. Warto dowiedzieć się czym jest ten zabieg, kiedy się go stosuje oraz jakie pozytywne skutki może on przynieść małemu pacjentowi.

Zatkane zatoki i zapalenie zatok — najważniejsze informacje

Zatkane zatoki to nic innego jak wydzielina gromadząca się w zatokach przynosowych. Zwykle jej pierwsze objawy to katar, uczucie zatkanego nosa i przeziębienie. Dziecko borykające się z tą przypadłością ma gęsty katar, czasem wydzielina może spływać z zatok po tylnej stronie gardła. Dziecko wówczas ma kaszel lub chrypkę. Przyczyny zatkanych zatok są różne. Wśród nich można wyróżnić m.in. przeziębienie, przewianie, alergię, ale też infekcję bakteryjną lub wirusową. W przypadku braku leczenia może dojść do zapalenia zatok, które jest znacznie bardziej uciążliwe, a także trudniej je wyleczyć. Zarówno w przypadku początkowej fazy, jak i zapalenia, skutecznym środkiem na problemy z zatokami może być czyszczenie zatok u dzieci. Zobacz także : Chrapanie u dziecka

Na czym polega płukanie zatok u dziecka?

Warto pamiętać, że oczyszczanie zatok w formie płukania zwykle jest kuracją wspomagającą. Oznacza to, że najlepiej łączyć ją z innymi sposobami leczenia, zwłaszcza w przypadku zapalenia zatok. Wówczas konieczna może być nawet antybiotykoterapia. Jednak wracając do płukania zatok, warto pamiętać, że by było skuteczne, musi charakteryzować się następującymi cechami:

  • powinno być przeprowadzane nie później niż godzinę przed snem,
  • częstotliwość płukania zatok powinna być dostosowana do stanu chorobowego, np. przy zapaleniu zatok powinno się jej dokonywać dwa razy dziennie,
  • w przypadku maluchów poniżej 4 roku życia, płukanie zatok powinien przeprowadzać personel medyczny,
  • starsze dzieci będą wymagały pomocy osoby dorosłej,
  • preparaty do płukania zatok powinny być odpowiednio dobrane, np. ze względu na przyczynę zapalenia, dlatego ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem.
    Ponadto warto przygotować się na to, że płukanie zatok u dziecka nie jest przyjemne. Sprawia ono pewien dyskomfort, dlatego cały proces może powodować pewne trudności.
laryngolog dziecięcy Kraków

Jakie korzyści przynosi czyszczenie zatok u dzieci?

Czyszczenie nie bez powodu jest tak popularną metodą, która zyskuje popularność wśród rodziców i lekarzy. Po pierwsze i najważniejsze pomaga ono szybko i skutecznie usunąć wydzielinę zatok. To bardzo ważne, gdyż chroni to dziecko przed rozwinięciem się stanu zapalnego. Kolejnym plusem płukania zatok jest fakt, że można szybciej wyleczyć infekcje wirusowe, bakteryjne, a także złagodzić skutki alergii. Czyszczenie zatok u dziecka za pomocą odpowiedniego sprzętu i właściwych preparatów pozwala pozbyć się bakterii i innych szkodliwych drobnoustrojów znacznie szybciej. Zabieg ten jest tak popularny nie tylko ze względu na swoją skuteczność, ale także prostotę. Mianowicie, taki zabieg (u dziecka powyżej 4 lat) można wykonać samodzielnie w domu. Ponadto jest to bezpieczna metoda, gdyż można ją stosować zarówno leczniczo, jak i profilaktycznie, gdy dziecko ma tendencję do infekcji zatok. Zobacz także: Katar sienny u dzieci

Jak przebiega proces płukania zatok?

Czyszczenie zatok u dzieci wykonuje się za pomocą odpowiedniego narzędzia, tzw. irygatora. W celu skutecznego przeprowadzenia zabiegu należy:

  • pochylić się nad umywalką lub miską,
  • przechylić głowę tak, aby prawa dziurka skierowana była do dołu, a lewa do góry — dotknąć prawym uchem do ramienia,
  • do lewej dziurki zaaplikować roztwór, aby mógł on przepłynąć przez otwór nosowy, zatoki i wypłynąć prawą dziurką skierowaną do dołu,
  • podczas wykonywania zabiegu należy oddychać przez nos,
  • następnie czynność należy powtórzyć dla drugiej dziurki.
  • Warto pamiętać, by po zabiegu dokładnie wydmuchać nos. Pozwoli to pozbyć się resztek wydzieliny i roztworu. W razie przedostania się roztworu do ust należy go wypluć. Właśnie w ten sposób można samodzielnie przeprowadzić płukanie zatok u dziecka. Warto jednak pamiętać, że należy je do tego dobrze przygotować i wytłumaczyć, na czym polega zabieg.
Leave a reply