Co to jest i czego dotyczy laryngologia?

Chorób laryngologicznych nie należy bagatelizować. Wymagają one leczenia, w przeciwnym razie mogą przyczynić się do rozwoju poważniejszych problemów zdrowotnych. Nierzadko konieczne jest wdrożenie leczenia chirurgicznego, przykładem będą polipy w nosie czy zrastanie się przegrody nosowej. Lekceważenie zaburzeń słuchu może z kolei doprowadzić w końcu do niedosłuchu i nawet całkowitej utraty słuchu. Z kolei niepozorne chrapanie i bezdech senny zagraża nie tylko zdrowiu, ale też życiu. W przypadku schorzeń nosa, zatok, gardła, krtani i uszu z pomocą przychodzi laryngologia, a dokładnie specjalista w postaci otolaryngologa.

Czym zajmuje się laryngologia?

W użyciu są dwie nazwy: laryngologia i otolaryngologia. Prościej i szybciej jest po prostu mówić laryngolog zamiast otolaryngolog. Dotyczy to tych samych specjalistów. W przypadku laryngologii można mówić o wielu pobocznych specjalizacjach. Foniatria zajmuje się zaburzeniami mowy i głosu. Z kolei audiologia skupia się na nieprawidłowa narządu słuchu. Z kolei rynologia zajmuje się schorzeniami nosa i zatok przynosowych a reumatologia przede wszystkim zaburzeniami równowagi i słuchu. Wyróżnia się też laryngologię onkologiczną i dziecięcą. Jak widać, laryngologia nie jest wąską specjalizacją, dlatego jeśli chce się uzyskać jak najlepszą diagnozę i właściwe leczenie, to warto wybrać się do specjalisty skupiającego się na konkretnym obszarze tej dziedziny medycyny. Laryngolog diagnozuje i leczy anginę, niedosłuch, zapalenie gardła/zatok/krtani, chorobę Meniere’a, zespół Sjögrena, naczynioruchowy nieżyt nosa, otospongiozę, urazy i złamania nosa, otosklerozę, guzy szyi i głowy, przerost migdałków podniebiennych, polipy nosa i krtani, zapalenie ucha i wiele więcej jednostek chorobowych/zaburzeń.

Laryngologia zajmuje się także leczeniem nowotworów, przeprowadzaniem zabiegów chirurgicznych, radioterapią. W przypadku raka krtani czasem wystarczy wycięcie tylko zmienionej chorobowo części, innym razem niezbędne jest całkowite usunięcie krtani. U niektórych osób rozwija się nawet rak uszu, co wymaga zastosowania mikrochirurgii, czasem trzeba nawet przeszczepić skórę kanału słuchowego. Podstawą do wprowadzenia odpowiedniej metody leczenia zawsze jest dokładna diagnostyka. Na podstawie uzyskanych wyników laryngolog decyduje o tym, czy konieczne będzie leczenie operacyjne lub wdrożenie leczenia skojarzonego.

Kiedy warto zgłosić się do laryngologa?

Jeśli pojawią się jakieś niepokojące objawy dotyczące uszu, nosa, krtani lub gardła, to najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do laryngologa. Zbada on palpacyjnie węzły chłonne i śliniaki, wykona badanie nosa wziernikiem, oceni jamę ustną, przyjrzy się krtani i nosogardzieli przy użyciu lusterka. Stan krtani i tchawicy można ocenić dokładnie za pomocą laryngoskopu, endoskopu i bronchoskopu. Na wizytę do laryngologa powinny zapisać się osoby, które borykają się z nawracającymi zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi, to samo dotyczy chronicznego i uporczywego kataru. Laryngolog będzie odpowiednim specjalistą przy bólu i zapaleniu gardła, krwawieniach z nosa, przewlekłej chrypie, zaburzeniach połykania, trudnościach w oddychaniu, zaburzenia węchu i smaku. Warto go odwiedzić, jeśli wyczuje się jakieś guzy w obrębie szyi i głowy. Specjalista ten zajmuje się także diagnozowaniem i leczeniem bólu ucha, szumów usznych, pogorszeniem słuchu, chrapaniem i bezdechem sennym. Laryngolog przy podejrzeniu różnych zaburzeń i schorzeń może zlecić wykonanie szeregu badań uzupełniających, aby postawić prawidłową diagnozę i dobrać właściwą terapię. Na jego żądanie może zostać pobrany wymaz, wykonane badanie RTG lub USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy nawet biopsja.

Leave a reply