Otolaryngolog dziecięcy – czym się zajmuje?

Wiele osób zastanawia się, czym zajmuje się otolaryngolog dziecięcy. Jest to specjalista, który skupia się na profilaktyce, diagnozie oraz leczeniu dolegliwości ze strony narządów zmysłów (słuchu, węchu, smaku równowagi). Warto wspomnieć również o chorobach występujących w obrębie szyi oraz głowy (z wyjątkiem narządu wzroku). Laryngolog wykonuje także rozmaite zabiegi, takie jak np. usuwanie kamieni migdałkowych, wycinanie trzeciego migdała, podcinanie wędzidełka, a także wiele innych.

Otolaryngolog a laryngolog – różnice

Otolaryngologia to pełna nazwa specjalizacji, jednak jest ona dość rzadko stosowana. Nie ma różnicy pomiędzy otolaryngologiem a laryngologiem. Jest to ta sama profesja, która funkcjonuje pod dwoma nazwami. W przypadku dzieci skierowanie do specjalisty najczęściej wydawane jest przed pediatrę. Rozpoznanie wczesnych objawów schorzenia umożliwia wdrożenie leczenia, które minimalizuje rozwój schorzenia. W stadium zaawansowanym niezbędne jest leczenie zabiegowe. Do laryngologa można udać się w ramach opieki medycznej NFZ lub prywatnie.

Laryngolog czym się zajmuje?

Laryngolog zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem chorób uszu, nosa, krtani, gardła, a także innych narządów występujących w obrębie głowy oraz szyi. Wyjątek stanowi narząd wzroku, którego leczeniem zajmuje się okulista. Nie każdy wie, że otolaryngolog specjalizuje się także w dolegliwościach związanych z językiem, gruczołami ślinowymi oraz zatokami przynosowymi. Specjalista ma do dyspozycji zaawansowaną aparaturę, która umożliwia bezbłędną diagnozę. Należy także wspomnieć o nowoczesnych narzędziach zabiegowych – w dzisiejszych czasach dominują techniki bezinwazyjne, które ograniczają ryzyko wystąpienia silnego krwawienia. Rosnącą popularnością cieszy się leczenie za pomocą lasera.

Otolaryngolog dziecięcy potrafi współpracować z najmłodszymi pacjentami, którzy posiadają zupełnie inne potrzeby niż osoby dorosłe. Wykorzystywane narzędzia diagnostyczne muszą zostać przystosowane do wieku. Jest to szczególnie istotne w przypadku noworodków, niemowląt oraz kilkuletnich maluchów. Współpraca z takim pacjentem jest praktycznie niemożliwa, co znacząco utrudnia realizację nawet podstawowych badań słuchu i pozostałych narządów. Ponadto, laryngolog dziecięcy powinien cechować się cierpliwością oraz empatią. Leczenie omawianej grupy pacjentów jest szczególnie wymagające. Ze względu na wiek część metod leczenia jest niedostępnych.

badanie laryngologiczne dziecka
Badanie laryngologiczne dziecka

Otolaryngologia – najważniejsze specjalizacje

Otolaryngologia to rozległa dziedzina medycyny, którą można podzielić na kilka specjalizacji, takich jak m.in.:

  • Foniatria – obejmuje przede wszystkim wiązadła głosowe.
  • Rynologia – skupia się na problemach w obrębie zatok przynosowych oraz nosa.
  • Audiologia – polega na rozpoznaniu oraz leczeniu zaburzeń słuchu.
  • Otologia – dotyczy przede wszystkim infekcji i chorób uszu.
  • Onkologia laryngologiczna – specjalizuje się w nowotworach występujących na obszarze szyi oraz głowy.
  • Chirurgia podstawy czaszki – to głównie leczenie dolegliwości występujących w obrębie m.in. krtani, zatok przynosowych, naczyń krwionośnych, przysadki i nerwów czaszkowych, opon mózgowych (guzów), tkanek zewnątrzczaszkowych.

Należy podkreślić, że dolegliwości ze strony dróg oddechowych, słuchu oraz mowy często są ze sobą powiązane. W dużej mierze wynika to z bliskiego sąsiedztwa narządów. Mogą one wzajemnie zakłócać prawidłowe funkcjonowanie, co utrudnia diagnozą schorzenia.

Kiedy pójść z dzieckiem do laryngologa?

Zdecydowana większość rodziców udaje się ze swoją pociechą do pediatry, który decyduje o tym, jak będzie przebiegać dalsze leczenie. Warto wiedzieć, że otolaryngolog posiada szeroki zakres kompetencji. Nie zajmuje się on wyłącznie chorobami uszu oraz słuchu. Lekarz pediatra po rozpoznaniu nieprawidłowości powinien skierować dziecko do specjalisty. Warto również obserwować symptomy, które mogą świadczyć o rozwijających się schorzeniach. Im wcześniej zostaną one rozpoznane, tym lepiej.

Do niepokojących objawów można zaliczyć:

  • krwawienie z nosa,
  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • nieprawidłowości związane z przegrodami nosowymi,
  • różnego typu wydzieliny z nosa oraz uszu,
  • kłopoty ze snem,
  • oddychanie przez jamę ustną,
  • chrapanie i bezdechy senne,
  • zaburzenia równowagi,
  • szumy uszne,
  • dolegliwości bólowe ze strony uszu oraz przewodu słuchowego,
  • uczucie zatkanego ucha,
  • pogorszenie słuchu,
  • guzki występujące w obrębie szyi oraz głowy,
  • zatkane zatoki przynosowe.

Jak przebiega badanie u laryngologa?

Pierwsza wizyta w gabinecie laryngologicznym skupia się na wywiadzie, na podstawie którego zostaną wybrane właściwe narzędzia diagnostyczne. Wiadomym jest, że rozpoznanie schorzeń oraz chorób wymaga zwykle szczegółowych badań, do których należy przygotować dziecko. Podczas badania podmiotowego (konsultacji) lekarz ustala możliwe przyczyny wystąpienia dolegliwości. Rodzic powinien być przygotowany na pytania dotyczące m.in. przebytych chorób, przyjmowanych leków, postępów wcześniejszego leczenia. Jeśli na tym etapie diagnoza jest niemożliwa, to konieczne jest badanie przedmiotowe (np. testy smakowe i węchowe, RTG, badanie równowagi, rynoskopia, wziernikowanie gardła oraz struktur krtani).

Leave a reply