Kamienie migdałkowe u dzieci – objawy, leczenie, usuwanie

Kamienie migdałkowe to nie tylko nieprzyjemny oddech z jamy ustnej – w zaawansowanym stadium mogą one wywoływać dyskomfort, a nawet ból podczas przełykania. Zwapniałe złogi pokarmu osiadają na tylnej ścianie gardła. Mogą zostać wykryte podczas badania laryngologicznego lub stomatologicznego. Leczenie nie zawsze przynosi trwałe rezultaty. Właśnie dlatego w wielu przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia migdałów, czyli tonsillektomii. Nie każdy wie, że opisywany problem występuje nie tylko u dorosłych, ale również dzieci.

Kamienie migdałkowe

Czym są kamienie migdałkowe?

Na początku warto wyjaśnić, czym są kamienie migdałkowe. Są one zlokalizowane w kryptach migdałków, co działa drażniąco na gardło. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej powodują odkładania się zlepek spożywanych pokarmów, czyli złogów. Należy wspomnieć, że czasami objawy nie są charakterystyczne lub może nie być ich wcale. U wielu dzieci pojawiają się jednak męczące dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Cieniujące kamienie migdałkowe mogą zostać wykryte nawet podczas RTG szczęki, które zlecane jest przez stomatologa.

Fosforan wapnia sprawia, że budowa kamieni migdałkowych jest złożona. Warto wiedzieć, że przyczepiają się do niego złuszczone komórki nabłonka pochodzącego z jamy ustnej. Nie można również zapomnieć o komórkach wzmagających stan zapalnych (zniszczonych leukocytach).

Kamienie na migdałkach – najczęstsze przyczyny

Kamienie migdałkowe równie często występują u dorosłych, jak i dzieci. Nie można jednoznacznie powiedzieć, co je wywołuje, gdyż każdy przypadek jest zupełnie inny. Podstawową przyczyną wystąpienia omawianej dolegliwości jest niewłaściwa dieta lub niewystarczająca higiena jamy ustnej. Trzeba wiedzieć, że kamienie migdałkowe zwiększają prawdopodobieństwo zapalenia migdałów.

Cechą charakterystyczną omawianej dolegliwości jest nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, który nie ustaje pomimo częstego mycia zębów. Odpowiadają za niego bakterie beztlenowe, takie jak Eubacterium, Fousobacterium, Megasphaera, Prevotella i inne. Kamienie migdałkowe wykazują tendencję do odnawiania. Nierzadko są diagnozowane przez przypadek podczas badania rentgenowskiego zleconego przez stomatologa.

Kamienie migdałkowe – objawy

Jak już wspomniano, może zdarzyć się tak, że kamienie migdałkowe nie dają wyraźnych objawów. Dotyczy to przede wszystkich niewielkich złogów. Należy jednak wiedzieć, że po czasie mogą one ulec powiększeniu, co zwykle wiąże się z wystąpieniem różnego typu dolegliwości. W przypadku małych pacjentów wizyta lekarska ma miejsce dopiero po odnotowaniu nieprawidłowości.

Do najczęstszych objawów kamieni na migdałkach można zaliczyć m.in.:

  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej,
  • dyskomfort i ból podczas przełykania,
  • dolegliwości bólowe ze strony prawego i lewego migdała (rzadziej jednego),
  • żółtawe grudki na migdałach,
  • obrzęk oraz zaczerwienienie migdałów,
  • odrywanie złogów podczas kaszlu.

Kamienie migdałkowe mogą oderwać się podczas kaszlu lub odchrząkiwania. Ich zapach jest nieprzyjemny i łatwy w rozpoznaniu. Trudno pomylić go z flegmą.

Czy kamienie migdałkowe trzeba leczyć?

Wiele osób zadaje sobie powyższe pytanie. Kamienie migdałkowe nie stanowią dużego zagrożenia dla zdrowia, jednak nie można tego samego powiedzieć o powikłaniach. Długotrwałe lub nawracające zapalenie krypt migdałowych wymaga leczenia zabiegowego. Może okazać się, że inne metody nie przynoszą oczekiwanej skuteczności.

Do powikłań kamieni migdałkowych zalicza się m.in. zaburzenia połykania, ropnie, zapalenie gardła lub ucha środkowego. Nie można również nie wspomnieć o ryzyku zapalenia wsierdzia, które rozwija się na skutek działania bakterii.

Leczenie i usuwanie kamieni migdałkowych

W przypadku bardzo drobnych złogów należy zadbać o zbilansowaną dietę oraz prawidłową higienę jamy ustnej. W zdecydowanej większości odrywają się one samoistnie, jednak nie można wykluczyć nawrotu dolegliwości. Zabieg usunięcia (kryptoliza) może zostać przeprowadzony dopiero wtedy, gdy kamienie staną się dostatecznie duże. Jest on przeprowadzany przy użyciu lasera – bezinwazyjna technika pozwala uniknąć ryzyka silnego krwawienia. Możliwe jest usunięcie brzegów tkanek przy kamieniach, dzięki czemu ich wydobycie staje się niekłopotliwe.

W niektórych przypadkach zalecany jest zabieg usunięcia migdałków. Nie jest on często przeprowadzany u małych pacjentów. Kwalifikują się do niego osoby, u których odnotowano częsty nawrót dolegliwości. Tonsillektomia nie może jednak zostać przeprowadzona w przypadku m.in. krótkiego podniebienia, rozszczepu podniebienia, zaburzenia krzepnięcia, menstruacji, silnego zakażenia, wysokiej gorączki, stosowania salicylanów.

Jeśli u pacjenta zdiagnozowano ropnie na migdałach, to konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Lekarz laryngolog może zalecić również przyjmowanie leków działających przeciwzapalnie, przeciwbólowo czy też przeciwbakteryjnie. Mają one za zadanie łagodzić uporczywe dolegliwości, które zakłócają normalne funkcjonowanie. Bardzo często są to łagodne środki ziołowe (dopasowane do wieku dziecka).

Leave a reply