Jak usunąć czop woskowinowy u dziecka?

Czop woskowinowy występuje nie tylko u osób dorosłych, ale również dzieci. Bardzo często jest on skutkiem niewłaściwej higieny, jednak predyspozycje genetyczne również mają znaczenie. Niektórzy wykazują wyższą tendencję do gromadzenia wydzieliny, która po zaschnięciu może zamienić się w trudny do usunięcia „korek”. W przypadku najmłodszych może pojawić się również problem z rozpoznaniem dolegliwości – nie każdy smyk potrafi jasno opisać, co mu dolega. Poniższe wskazówki z pewnością okażą się pomocne, a więc warto z nich skorzystać.

Jak powstaje czop woskowinowy?

Czop woskowinowy u dziecka powstaje tak samo, jak u dorosłej osoby. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przyczyn zatkanego ucha może być wiele. Nie można wykluczyć infekcji bakteryjnej lub wirusowej, której leczenie musi odbywać się pod okiem specjalisty. Należy także wspomnieć o ryzyku przedostania się ciała obcego do przewodu słuchowego – może być to nawet owad!

Faktem jest, że u nadmierne gromadzenie się woskowiny u dzieci to powszechne zjawisko. Może do niego dojść nawet w przypadku, gdy rodzice dbają o higienę swojej pociechy. Nierzadko winna okazuje się woda – wydzielina znajdująca się w przewodzie słuchowym pęcznieje na skutek działania wilgoci, a tym samym prowadzi do pogorszenia się słuchu. Nie można zapominać, że do czyszczenia uszu niezalecane są patyczki higieniczne.

Chcąc oczyścić przewód słuchowy warto zastosować specjalny spray, który kosztuje kilkanaście złotych. Można znaleźć go w każdej aptece. Ważne jest, aby używać go nie tylko doraźnie, ale również profilaktycznie. Wszystko po to, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania czopów z woskowiny. Patyczki sprawiają, że są one popychane w głąb przewodu słuchowego. Służą one jedynie do oczyszczania ucha zewnętrznego, czyli małżowiny.

Jak usunąć czop woskowinowy z ucha?

Czop woskowinowy można spróbować usunąć domowymi sposobami. Należy jednak uwzględnić, że dzieci wymagają specjalnego podejścia. Może zdarzyć się tak, że smyk nie będzie współpracował z rodzicem, co znacząco utrudnia osiągnięcie zamierzonych efektów. Warto wspomnieć, że nieumiejętna próba usunięcia czopa z woskowiny może zakończyć się uszkodzeniem błony bębenkowej, a także wieloma innymi dolegliwościami. Lepiej nie ryzykować! Z pewnością należy z góry odpuścić inwazyjne metody, które mogłyby nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji.

Najprościej spróbować rozpuścić czop woskowinowy przy użyciu sprayu do czyszczenia uszu. Istotne jest, aby wybrać produkt o bezpiecznym dla dziecka składzie. Większość tego typu preparatów bazuje na mieszance olejków, które nie stanowią zagrożenia dla użytkownika. Wyjątek stanowią oczywiście osoby uczulone na dany składnik. Aplikacja nie jest trudna, ani czasochłonna, jednak zwykle pierwsze widoczne efekty pojawiają się dopiero po kilku dniach.

Środki do czyszczenia uszu stosuje się podobnie, jednak konieczne jest zapoznanie się z ulotką producenta. Można znaleźć tam informacje dotyczące m.in. częstotliwości aplikacji u dzieci. Po rozpyleniu preparatu w przewodzie słuchowym należy odchylić głowę w drugą stronę, tak aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jego natychmiastowego wycieku.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, czy spray do czyszczenia uszu okaże rozwiązaniem problemu. Dość często konieczna jest wielokrotna aplikacja, a wszystko zależy od wielkości oraz twardości czopu woskowinowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że domowe metody mogą okazać się nieskuteczne. Z wizytą u lekarza nie należy czekać zbyt długo, ponieważ w innym przypadku może dojść do rozwoju infekcji bakteryjnej lub stanu zapalnego.

Jak przebiega czyszczenie uszu u laryngologa?

Bywa tak, że samodzielne usunięcie woskowiny z przewodu słuchowego jest niemożliwe. W takiej sytuacji należy udać się do laryngologa dziecięcego, który po krótkim badaniu będzie mógł ocenić przyczynę niedosłuchu oraz zatkanego ucha. Zazwyczaj wystarczy jedynie irygacja. Płukanie przewodu słuchowego polega na wtłaczaniu do niego wody pod optymalnym ciśnieniem. Alternatywą jest metoda mechaniczna, która wymaga zastosowania profesjonalnych narzędzi laryngologicznych.

Leave a reply