Foniatra dziecięcy – wskazania do wizyty, rodzaje wykonywanych badań, diagnostyka

Czym zajmuje się foniatra dziecięcy?

Foniatra dziecięcy specjalizuje się w rozmaitych dolegliwościach ze strony narządu głosu oraz słuchu. Zajmuje się on przede wszystkim diagnozą oraz leczeniem schorzeń głosu, języka oraz mowy. Do specjalisty często kierowani są mali pacjenci, u których podejrzewane są zaburzenia rozwoju mowy. Innym wskazaniem do wizyty są problemy z mową, które mogą stanowić następstwo głuchoty pourazowej lub wrodzonej. Warto wiedzieć, że foniatria oraz audiologia to jeden dział otolaryngologii. Lekarz foniatra zajmuje się głównie nieprawidłowościami, które występują podczas wytwarzania dźwięków.

Kim jest foniatra dziecięcy?

Foniatra dziecięcy to lekarz posiadający specjalizację z odpowiedniej dziedziny otolaryngologii. Skupia się on na dolegliwościach występujących w obrębie głosu, słuchu, mowy oraz języka. Przeprowadza zaawansowane badania diagnostyczne, dzięki którym możliwe jest wykrycie nieprawidłowości. Do foniatry najczęściej trafiają pacjenci skierowani przez laryngologa lub lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku dzieci wskazaniem do konsultacji są różnego typu zaburzenia rozwoju mowy. Istnieje wiele prywatnych poradni laryngologicznych, które dysponują nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Sporą zaletą jest również krótki czas oczekiwania na wizytę. Czas odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu wielu dolegliwości.

Kiedy niezbędna jest wizyta u foniatry dziecięcego?

Do foniatry dziecięcego dobrze jest zgłosić się bezpośrednio po odnotowaniu niepokojących dolegliwości. Można do nich zaliczyć m.in. przewlekłą chrypę, uczucie drapania w gardle lub krtani, silne podrażnienie gardła, długotrwałe poczucie zatkanych uszu, zanikanie głosu, pogorszenie słuchu, szumy uszne, a także wiele innych. Rodzice, którzy nie są pewni, czy specjalistyczne badanie jest niezbędne, powinni skonsultować się z pediatrą. Z pewnością rozwieje on wszelkie wątpliwości. Do foniatry trafiają także pacjenci, u których występują np. trudności z mówieniem, zawroty głowy, zachwiania równowagi. Nie można również nie wspomnieć o niedosłuchu oraz częściej głuchoty. Są to schorzenia, które często prowadzą do rozwoju zaburzeń mowy. U takich pacjentów nierzadko występuje jąkanie lub zapalenie ucha. Wszystko to może skutkować trwałym niedosłuchem oraz wadami wymowy, co znacząco utrudnia komunikację z otoczeniem. Do foniatry dziecięcego zwykle kierowani są również pacjenci, którzy przeszli zabieg operacyjny (np. w obrębie krtani).

Wizyta o foniatry dziecięcego – jak wygląda?

Wizyta o foniatry rozpoczyna się od wywiadu. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest określenie, jakie badania powinny zostać wykonane. Ważne jest to, aby dostarczyć lekarzowi dotychczasową dokumentację medyczną. Kluczową rolę odgrywają tutaj przebyte choroby oraz schorzenia. Rodzice dziecka powinni także udzielić informacji o dolegliwościach występujących w rodzinie (pozwoli to oszacować prawdopodobieństwo ich odziedziczenia). Foniatra wykonuje badanie przewodu słuchowego – niezbędne jest sprawdzenie m.in. błony bębenkowej, trąbki słuchowej, krtani, nosa, migdałka gardłowego, krtani z fałdami głosowymi. Nierzadko przeprowadzana jest tzw. próba Schwabana. Umożliwia ona określenie czasu słyszenia drogą kostną. Innym badaniem jest próba Webera (sprawdzenie przewodnictwa kostnego uszu). Próba Rinnego polega na weryfikacji przewodnictwa kostnego i powietrznego. Popularne jest również badanie akumeryczne, podczas którego pacjent musi powtarzać określone zwroty szeptem. Wiek dziecka ma tutaj duże znaczenie, bo nie każdy maluch potrafi współpracować z lekarzem. Do innych badań diagnostycznych można zaliczyć m.in. audiometrię tonalną, tomografię, rezonans magnetyczny, rejestrację słuchowych potencjałów pnia mózgu.

Jakie choroby może zdiagnozować lekarz foniatra?

Foniatra dziecięcy może zdiagnozować takie choroby, jak np.:

  • niedosłuch odbiorczy oraz przewodzeniowy,
  • bezgłos,
  • głuchota,
  • porażenie fałdu głosowego,
  • szumy uszne,
  • uszkodzenie trąbek głosowych,
  • wady wymowy,
  • zaburzenia rozwoju mowy,
  • jąkanie.
Leave a reply