Niedosłuch u dziecka

Niedosłuch u dziecka może być spowodowany wieloma czynnikami, które zaistniały zarówno w życiu płodowym, jak i późniejszym. Pojawienie się pierwszych objawów gorszego słyszenia przez dziecko powinno skierować rodziców od razu do odpowiedniego specjalisty.

Niedosłuch u niemowląt

Bardzo trudno jest odkryć niedosłuch u niemowląt, zwłaszcza przed ukończeniem 6. miesiąca życia. Zaraz po urodzeniu przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu, ale nie zawsze musi dawać jednoznacznych wyników. Schorzenie to nie jest całkowitą głuchotą. Objawy, które wskazują na nieprawidłowości i gorsze słyszenie u dziecka w okresie niemowlęcym to najczęściej:

  • brak jakiejkolwiek reakcji na dźwięki w trakcie czuwania,
  • nieodwracanie główki w kierunku dźwięku po ukończeniu 3. miesiąca życia,
  • brak gaworzenia po ukończeniu 6. miesiąca życia.

Nie są to symptomy, które jawnie wskazują na problemy ze słuchem. Mogą być spowodowane mnóstwem innych schorzeń, jeśli jednak wystąpią – warto udać się od razu do lekarza. Laryngolog dziecięcy może wystawić skierowania na bardziej specjalistyczne badania, które ujawnią problem, jeśli istnieje.

Zobacz również: Zapalenie migdałków

Co powoduje niedosłuch u dzieci?

Czynników, które mogą spowodować gorszy słuch u dziecka, jest bardzo wiele. Pierwsze mogą wystąpić już w życiu płodowym. Są to choroby przechodzone przez matkę w okresie ciąży. Infekcje wirusowe takie jak różyczka, ospa wietrzna czy toksoplazmoza mogą uszkodzić słuch nienarodzonego dziecka. Geny też mogą odpowiadać za taki stan. Jeśli rodzice cierpią na niedosłuch, jego pojawienie się u potomstwa jest bardziej prawdopodobne. O wiele częściej obserwuje się też gorszy słuch u wcześniaków. Pogorszenie słuchu może pojawić się w kolejnych latach życia, nie musi wystąpić od razu po urodzeniu. U starszych dzieci diagnoza jest jednak prostsza. Najczęściej niedosłuch jest konsekwencją przebytej choroby lub urazu, takiego jak:

  • zapalenie opon mózgowych,
  • posocznica,
  • świnka,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • urazy głowy.

Niedosłuch może być spowodowany także mechanicznymi czynnikami, takimi jak zalegająca wydzielina w uszach czy przerost trzeciego migdałka, który blokuje dostęp do trąbek słuchowych. Jeśli u dziecka starszego obserwuje się pogorszenie mowy, pogorszenie wyników w nauce i ciągłe prośby o pogłośnienie telewizora czy radia, warto udać się do specjalisty.

Leczenie niedosłuchu

W przypadku czynników mechanicznych leczenie jest proste i polega na odblokowaniu kanału słuchowego. W zależności od przyczyny może to być zwykłe wyczyszczenie uszu albo nawet wycięcie tego, co uciska na przewód. Choć brzmi to drastycznie, to wcale takie nie jest. Szansa na całkowity powrót do zdrowia jest bardzo wysoka. Gorzej jest, jeśli niedosłuch powstał w wyniku choroby czy jako konsekwencja genetyczna. Konieczne jest użycie aparatu słuchowego, który będzie pełnił funkcję wzmacniacza albo wszczepienie dziecku specjalistycznego implantu.

Im wcześniej zostanie podjęte leczenie niedosłuchu, tym dziecko będzie miało większą szansę na prawidłowy rozwój. Nie można zapomnieć, że gorszy słuch oznacza także problemy z mówieniem, z nauką i z zawieraniem znajomości z innymi dziećmi.

Umów się na wizytę do lekarza laryngologa

Leave a reply