AZS – atopowe zapalenie skóry u dziecka
Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem wywołanym przed nadczynność układu immunologicznego. Organizm dziecka stara się zwalczyć alergeny znajdujące się w powietrzu lub dostarczane przez pożywienie. W wyniku tego na skórze pojawiają się ogniska zapalne, które powodują swędzenie i zaczerwienienie.
Objawy AZS
Główne objawy atopowego zapalenia skóry, zwanego też potocznie egzemą, dotyczą głównie skóry dziecka. Są nimi zaczerwienienie i świąt, a także wypryski. Pierwsze oznaki pojawiają się przed ukończeniem pierwszego roku życia. Skóra dziecka staje się sucha i nadmiernie wrażliwa. W kolejnej fazie pojawiają się ogniska zapalne, głównie w zgięciach stawów oraz na twarzy. Najcięższe przypadki mogą spowodować nawet zajęcie całej skóry wypryskami i zaczerwienieniem. Objawy nie muszą ograniczać się tylko do skóry. Bardzo często schorzeniu towarzyszy podatność na zapalenie spojówek czy zaciemnienie oczodołów.
Zobacz również: Astma oskrzelowa u dziecka
Rozpoznanie lekarskie AZS
W przypadku podejrzenia choroby konieczna jest konsultacja lekarska. Najbardziej polecane jest Małopolskie Centrum, które zajmuje się zaburzeniami układu odpornościowego. Przy pierwszej diagnozie nie jest potrzebny jednak alergolog dziecięcy w Krakowie. Warto rozpocząć wizytę od pediatry, który zbierze odpowiedni wywiad lekarski, pokieruje dalej i przepisze już odpowiednie środki, by zacząć leczenie i zmniejszyć objawy. W przypadku gdy rodzice są alergikami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko może zachorować na atopowe zapalenie skóry. Takie informacje są podstawą do skierowania na dalsze badania. Niezbędne jest badanie krwi pod kątem podwyższonego poziomu białka IgE, które odpowiada za nadmierną pracę układu immunologicznego. Można wykryć także konkretne alergeny, które powodują AZS. Dziecko, które skończyło cztery lata, może zostać poddane testom alergologicznym skórnym. To bezbolesne badanie, które polega na naniesieniu różnych substancji na lekko rozdrapaną skórę. Wielkość pojawiającego się zaczerwienienia mówi o stopniu uczulenia na alergen.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Pierwszym krokiem w leczeniu schorzenia jest zadbanie o prawidłową kosmetykę ciała. Szczególnie ważne jest tu nawilżenie suchej skóry, która ma o wiele większą tendencję do podrażnień. Zabranie alergenów ze środowiska dziecka też jest zalecane. W przypadku uczulenia pokarmowego należy zabierać kolejno produkty żywnościowe od tych najbardziej uczulających. Stany zapalne lubią powracać nawet po kilku tygodniach uśpienia, dlatego nie należy się cieszyć gwałtownymi rezultatami wprowadzonej diety. W przypadku alergenów skórnych konieczna może być zmiana proszku do prania, częstsze odkurzanie i podjęcie środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się roztoczy w domu. Cięższe stany chorobowe należy leczyć lekami z grupy inhibitorów, a także naświetleniami promieniami ultrafioletowymi. Starszym dzieciom w wieku nastoletnim może pomóc zabieg odczulania.
Umów się na wizytę: Alergolog dziecięcy Kraków
Wczesne podjęcie leczenia może pomóc dziecku w dalszym życiu. Znajomość własnego organizmu i substancji, które mu szkodzą to przydatna wiedza. Wprowadzenie leków i odczulania zapobiegną nawrotom choroby w późniejszym wieku, kiedy takie egzemy skórne mogą źle wpłynąć na życie osobiste i zawodowe.
Leave a reply