Problematyczne białko mleka krowiego powodem alergii pokarmowej

Dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju mleka, ale w postaci pokarmu z gruczołów mlecznych swojej matki, nie innego gatunku. Podawanie podopiecznemu mleka krowiego nie jest czymś naturalnym, szczególnie w pozostałych latach życia. Nic dziwnego, że organizm się buntuje, pojawiają się różne nieprzyjemne dolegliwości zdrowotne. Alergia na mleko jest czymś coraz powszechniejszym i może wystąpić w rożnym wieku, ale najczęściej dotyczy małych dzieci. Już w przypadku niemowląt można mówić o uczuleniu na białko mleka krowiego. Niepożądane reakcje pokarmowe mogą być związane z układem odpornościowym i wówczas mówi się o alergii. Z kolei nietolerancje pokarmowe mogą być metaboliczne, farmakologiczne lub toksyczne. Należy pamiętać o tym, że nie każda niepożądana reakcja na pokarm musi wskazywać na alergię pokarmową, kluczowe jest jej rozpoznanie, a do postawienia prawidłowej diagnozy nie wystarczy wywiad lekarski, ale trzeba też wykonać odpowiednie badania i testy. Zobacz także: atopowe zapalenie skóry u dziecka.

alergia pokarmowa

Alergia na białko mleka krowiego – co warto wiedzieć?

Białko mleka jest problematyczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Coraz częściej mówi się o alergiach pokarmowych, których objawy nie ograniczają się wyłącznie do niepożądanych reakcji ze strony układu trawiennego. Okazuje się, że uczulenie na mleko może być na tyle groźne, że konieczna będzie hospitalizacja. Nie można wobec tego bagatelizować tego problemu, ale uważnie obserwować swoje dziecko i reagować, jeśli pojawią się niepokojące objawy. Jako że u małych dzieci system immunologiczny i flora jelitowa nie są jeszcze w pełni wykształcone, bardzo często pojawiają się reakcje alergiczne, w tym na białko mleka krowiego. Problemem jest między innymi zwiększona przepuszczalność błony śluzowej jelit, przez którą przechodzą obce białka, które organizm zaczyna atakować, traktując jako wroga. Wraz z upływem czasu układ immunologiczny przestaje być tak nadaktywny, podobnie jak przewód pokarmowy, przez co antygeny obecne w mleku są lepiej tolerowane i objawy alergii ustępują. Ma to miejsce zwykle już w trzecim/czwartym roku życia. Oczywiście nie jest to regułą i niektóre dzieci muszą borykać się z uczuleniem na mleko krowie przez wiele kolejnych lat lub nawet do końca życia unikać produktów zawierających to problematyczne białko.

U niemowląt uczulenie na białko mleka krowiego objawia się najczęściej brakiem łaknienia, wymiotami, kolką brzuszną, biegunką i ulewaniem. Wszystko to sprawia, że podopieczny nie może prawidłowo się rozwijać, nie przybiera na wadzie. Zaczynają pojawić się następne symptomy alergii, które są widoczne na skórze. Charakterystyczne jest wystąpienie swędzących wyprysków, przede wszystkim na dłoniach, w zgięciach łokciowych i pod kolanami. Na uczulenie na mleko może wskazywać szorstka skóra, zaczerwienione policzki, pękające płatki uszne. W przypadku starszych dzieci na skutek alergii na białko mleka może rozwinąć się atopowe zapalenie skóry. Na tym jednak nie kończą się problemy, bo objawy mogą być bardziej dokuczliwe. W przypadku alergii na krowie mleko dziecku zaczyna towarzyszyć suchy kaszel i przewlekły katar. Może wystąpić też zapalenie krtani, oskrzeli i ucha. Symptomy uczulenia na białko mleka mogą doczytać skóry, układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego i układu pokarmowego.

bilans dziecka Kraków

W jaki sposób leczy się alergię pokarmową na krowie mleko?

Kluczową kwestią w przypadku każdej alergii pokarmowej jest wykluczenie przyczyny. Często nie wystarczy zrezygnować z samego mleka, ale trzeba wyeliminować z diety wszelkie produkty zawierające białko mleka krowiego. Dietę eliminacyjną trzeba jednak wprowadzać w porozumieniu z lekarzem pediatrą. Należy wykonać odpowiednie badania i testy, może być też konieczne poszerzenie diagnostyki i wizyta u gastroenterologa dziecięcego. Zobacz także: alergie pokarmowe u dzieci.

Leave a reply