Problemy z mową u dziecka a zdrowie laryngologiczne?

Dbanie o zdrowie laryngologiczne jest niezwykle ważne, ponieważ zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Co ważne, wysięk pojawiający się w uchu czy powiększone migdały to problemy, które mogą nie zostać zauważone przez rodziców, a jednocześnie mogą one uprzykrzać życie maluchów przez długi czas.

Jakie mogą być konsekwencje zaniedbań laryngologicznych?

Problemy laryngologiczne mogą być przyczyną wielu niekorzystnych zmian w ciele malucha. Mogą one także wpływać na zaburzenia związane z mową dziecka. Co ważne, wdrożenie odpowiedniego leczenia we właściwym czasie w wielu wypadkach pozwala na uporanie się z trudnościami i powrót dziecka do pełni zdrowia. 

Jakie leczenie może być wdrażane?

Rodzaj leczenia zależy przede wszystkim od przyczyn problemów, stopnia zaawansowania zmian oraz ogólnej kondycji zdrowia dziecka. Zwykle sięga się po terapię farmakologiczną, która może być kontynuowana przez kilka miesięcy. W innych przypadkach konieczne jest wykonywanie zabiegów polegających między innymi na usunięcie zalegającego płynu z ucha poprzez drenaż czy wycięciu migdalaka lub migdałków. Mogą zdarzać się także sytuacje, w których zabiegi muszą być powtarzane. Leczenie problemów laryngologicznych można prowadzić równolegle z terapią u logopedy, ponieważ można w ten sposób uzyskiwać  satysfakcjonujące efektów.

Jakie problemy laryngologiczne mogą powodować trudności z rozwojem mowy?

Zaburzenia mowy mogą wynikać z między innymi z problemów laryngologicznych. Opóźniony rozwój mowy i zaburzenie schematu normy rozwojowej wymaga konsultacji logopedycznej i laryngologicznej. Zaburzenia togo rodzaju mogą mieć bowiem związek z przebywaniem dziecka w środowisku sprzyjającym przenoszeniu infekcji, w tym w szkole lub w przedszkolu. Przebywanie dziecka w dużych skupiskach może skutkować występowaniem częstego kataru. W efekcie w uchu środkowym pojawia się płyn oraz powoduje zmniejszenie prawidłowego cieśnienia prowadząc do zaburzenia przewodzenia fal dźwiękowych i upośledzenia słuchu. Ten sam efekt może być wywoływany przez blokowanie kanału słuchowego w związku z przerostem migdałków lub z obecnością polipów. Z uwagi na tą zależność, zaburzenia związane z prawidłowym rozwojem mowy wymagają zdiagnozowania i wyeliminowania ewentualnych przyczyn o podłożu laryngologicznym.    

 Z czego wynikają wady wymowy?

Wady wymowy stanowią zwykle konsekwencję pojawiających się trudności ze słuchem. Dzieci, które nie słyszą dobrze mają trudności związane z właściwą wymową, ponieważ nie mogą korzystać z odpowiednich wzorów wymowy. W ich przypadku może dochodzić do występowania tak zwanej dyslali polegającej na regularnym zastępowaniu jednych głosek przez inne. Dzieci mogą również zniekształcać pewne głoski. Tego rodzaju problemy mogą występować regularnie lub też błędy mogą być popełniane przez dzieci nieregularnie. Brak regularności utrudnia opiekunom zauważenie problemu. Poza tym, pojawiające się sporadycznie zaburzenia właściwej wymowy dość często są bagatelizowane przez rodziców, którzy zakładają ze tego rodzaju zmiany są efektem wieku dziecka, a nie nieprawidłowości związanych z infekcjami czy przerostem migdałków i innymi problemami laryngologicznymi.

Jak powinni postępować rodzice w przypadku stwierdzenia problemu?

Pojawiające się regularnie lub okresowo trudności związane z prawidłową wymową powinny zwrócić uwagę na problem. Tego rodzaju zmiany stanowią wskazanie nie tylko do konsultacji logopedycznej, ale również do wizyty u laryngologa. Logopeda ocenić może mowę malucha i uznać jako swoisty sposób wypowiadania lub też kwalifikować zmiany jako wadę wymowy. Zaburzenia utrzymujące się przez długi czas oraz trudności związane z robieniem postępów przez dziecko zdecydowanie wskazują na konieczność odbycia konsultacji laryngologicznej.

Po czym poznać nieprawidłowy tor oddechowy?

Nieprawidłowy tor oddechowy objawiający się oddychaniem przez otwarte usta może mieć dość poważne konsekwencje związane z zaburzeniami mowy. Płynne mówienie wymaga odpowiedniej synchronizacji trzech różnych procesów, w tym artykulacji, fonacji oraz oddychania. Zaburzenia obejmujące nieprawidłowości w choć jednym z tych elementów prowadzą do zaburzenia płynności mówienia. 

Czy zaburzenie płynności mówienia jest typowe dla wieku dziecięcego?

Tak. Pewne przejawy braku płynności mówienia mogą pojawiać się w młodym wieku. Tego rodzaju zmiany mogą mieć charakter fizjologiczny lub też mogą być wynikiem trudności z oddychaniem. Warto dodać, że logopeda jest w stanie stwierdzić czy brak płynności wynika z cech fizjologicznych malucha czy długotrwałe oddychanie przez usta ma związek z przerośniętymi migdałkami. W drugim z przypadków zmiany mogą wpływać na charakterystyczny wygląd twarzy i objawiać się w postaci opuszczonej i wysuniętej żuchwy dziecka.

Z czego może wynikać obniżenie sprawności narządów artykulacyjnych?

Obniżenie sprawności narządów artykulacyjnych wynika z ich nieprawidłowej pozycji spoczynkowej. W sytuacji, w której usta dziecka są otwarte przez dłuższy czas, język malucha nie ma możliwości utrzymywania prawidłowego napięcia, a obniżona sprawność języka stanowi dość częstą przyczynę wad wymowy.

Jakie mogą być przyczyny problemów dyslektycznych?

Problemy dyslektyczne stanowią konwencję niediagnozowanych lub nieleczonych zaburzeń mowy. Wraz z tego rodzaju problemami mogą pojawiać się trudności percepcyjne, które zdecydowanie utrudniają zdobywanie, zapamiętywanie oraz wykorzystanie wiedzy. Tego rodzaju zmiany mogą z kolei prowadzić do zwiększonej nerwowości dzieci, a maluchy stają się bardziej wycofane i sfrustrowane. 

Leave a reply