USG stawów biodrowych u niemowląt

U około 5% niemowląt stwierdza się rozwojową dysplazję stawu biodrowego i jest to najczęściej występująca wada aparatu ruchu. Aby ją wykryć, wszystkim niemowlętom profilaktycznie zaleca się badanie USG stawów biodrowych u niemowląt.

Wczesne wykrycie pozwala na całkowite wyleczenie za pomocą metod zachowawczych, natomiast nie rozpoznanie tej wady w porę może prowadzić do nieodwracalnych zmian i w konsekwencji konieczności przeprowadzenia leczenia chirurgicznego.

USG bioderek w Cmpromed4kids Kraków – przygotowanie do badania

Aby wykonać USG bioderek w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia należy zgłosić się po skierowanie do lekarza rodzinnego. Obecnie zaleca się, aby każde niemowlę przed ukończeniem przez nie trzeciego miesiąca życia odbyło takie badanie.

Badanie USG nie wymaga specjalnego przygotowania, natomiast w różnych oddziałach jest różny czas oczekiwania na badanie i konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Ponadto badanie powinno być wykonane kilkukrotnie, ponieważ bioderka niemowląt charakteryzują się bardzo dynamicznym rozwojem.

USG bioderek Kraków Cmpromed4kids – przebieg badania

Po przybyciu na wizytę w celu przeprowadzenia badania USG stawów biodrowych u niemowląt należy je rozebrać oraz zdjąć pieluszkę. Badanie przeprowadzane jest w pozycji na plecach lub na boku.

Osoba przeprowadzająca badanie przed jego rozpoczęciem rozprowadza specjalny żel, dzięki któremu fale dźwiękowe będą lepiej przenoszone. Następnie lekarz przykłada do ciała dziecka głowicę sondy ultrasonograficznej i dokonuje badania pod różnymi kątami. Obraz wyświetla się na monitorze, lekarz ma również możliwość wydrukowania czarno-białych zdjęć.

USG bioderek trwa zwykle kilka lub kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesne. Wynik badania jest znany bezpośrednio po jego zakończeniu. Jest on zapisywany w skali Grafa – Typ I oznacza wynik prawidłowy, typ II określa fizjologiczną niedojrzałość bioder, natomiast typy III i IV są typami dysplastycznymi. Jeśli występują nieprawidłowości, potrzebna jest dalsza diagnostyka w tym kierunku oraz ewentualne leczenie.

W naszej przychodni wykonujemy inne badania USG Dziecka – sprawdź szczegóły

Leave a reply