Problemy z przełykaniem u dziecka. Czym jest Ondyfagia

Rodzice małych dzieci oraz nastolatków od czasu do czasu muszą mierzyć się z różnymi problemami zdrowotnymi swoich pociech, które mogą być wyjątkowo niepokojące. Jednym z nich może być ondyfagia. Czym jest ta tajemnicza dolegliwość, w jaki sposób się objawia oraz jak należy ją leczyć? Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek dotyczących tematu.

Co to jest ondyfagia?

Ból podczas spożywania posiłków, kiedy to następuje jego przełykanie, to właśnie ondyfagia. Z takimi dolegliwościami można spotkać się oczywiście nie tylko u dzieci, jednak właśnie najmłodsi bywają najbardziej wrażliwi, a gdy pojawia się ostry i nieprzyjemny ból, trudno uzyskać informacje na temat tego, co się dzieje. Ondyfagia może pojawić się w związku z różnymi przewlekłymi chorobami, w tym również w chorobach nowotworowych. Czasami związana jest też z refluksem, podrażnieniem błony śluzowej przełyku, nadżerkami. Powoduje to silny i bardzo nieprzyjemny ból ostry, który prawie całkowicie uniemożliwia przełykanie.

W przebiegu niektórych dolegliwości, gdzie ondyfagia jest jednym z objawów, może też pojawić się zarzucanie treści pokarmowej do gardła i jamy ustnej, a także tak zwana gula w gardle. Poza tym warto wiedzieć, że problemy z przełykaniem mogą pojawić się również wtedy, gdy dojdzie do poważnego podrażnienia układu pokarmowego, na przykład w związku z substancjami żrącymi lub po połknięciu ostrych przedmiotów. W tym przypadku ból związany jest po prostu z uszkodzeniem nabłonka. W przypadku małych dzieci, jak również osób dorosłych, ból przy przełykaniu może pojawić się również w ostrym przebiegu zapalenia gardła, zapalenia przełyku i tchawicy, anginy. Ludzie dorośli mogą cierpieć na silny ból podczas przełykania w przebiegu kiły. Zawsze należy prawidłowo zdiagnozować powód, ponieważ czasami ból związany jest z zapaleniem tkanki w przebiegu chorób wirusowych, ale bywa też oznaką poważnych zmian anatomicznych. Jednym słowem uporczywy i utrzymujący się ból podczas przełykania powinien zostać prawidłowo oceniony przez lekarza.

Diagnostyka problemów z przełykaniem

Aby w prawidłowy sposób postawić diagnozę, lekarz musi wykonać szereg badań, które pomogą mu w ustaleniu, co jest powodem bólu. Jeżeli lekarz obserwuje zaczerwienienie gardła i języka, a także ropne czopy na migdałach, sprawa jest dosyć jasna. Najprawdopodobniej to po prostu angina, którą należy leczyć antybiotykiem. Brzydki zapach z ust, który cały czas towarzyszy dziecku, może świadczyć o refluksie i problemach z cofaniem się treści pokarmowej. Wtedy sok żołądkowy, który zawiera w swoim składzie silne kwasy, działa drażniąco na błonę śluzową.

Badania pomagające postawić diagnozę to między innymi gastroskopia. W czasie tego badania można nie tylko obejrzeć stan błony śluzowej i to, czy pojawiają się na niej jakieś nadżerki, ale też ocenić, czy w przełyku nie utknął jakiś przedmiot lub kawałek jedzenia. Kolejna możliwość to wykonanie badania RTG górnej części układu pokarmowego po wcześniejszym doustnym podaniu kontrastu. Diagnostyka jest bardzo istotna, ponieważ trzeba wykluczyć poważne zmiany anatomiczne związane na przykład z guzami nowotworowymi. Ich obecność również może dawać zmiany w postaci bólu przy przełykaniu. Warto zwrócić uwagę również na to, że czasami ból przy przełykaniu może być objawem typowo psychosomatycznym, ponieważ po wykonaniu specjalistycznych badań nie zostanie wychwycona przyczyna fizjologiczna czy anatomiczna. W takich sytuacjach pomocna może być psychoterapia.

Umów się na wizytę: Pediatra Kraków w Centrum Medycznym Promed 4kids

Ból gardła u dziecka – postępowanie

Zwykle najwięcej dzieci skarży się na ból gardła przy przełykaniu z powodu infekcji, które szczególnie często pojawiają się wczesną wiosną. To właśnie wtedy łatwo o zapalenie gardła, a nawet anginę, przy której przełykanie bywa bardzo trudne. Pomocne bywają wtedy różnego rodzaju tabletki, które można podać po to, aby przynajmniej częściowo uśmierzyć przykre dolegliwości. Należy również pamiętać o tym, że dziecko powinno sporo pić, aby nawilżać błonę śluzową. Najlepiej wybierać napoje o temperaturze pokojowej, które nie są ani zbyt gorące, ani zbyt zimne. Można spożywać je przez słomkę, dzięki czemu dziecko będzie połykało mniejsze porcje płynu. To również powinno pozytywnie wpłynąć na obniżenie dolegliwości bólowych.

Nawet jeżeli z perspektywy człowieka dorosłego ból gardła przy przełykaniu występujący u dziecka to nic groźnego, warto pamiętać o tym, że najmłodsi pacjenci przeżywają różne swoje dolegliwości silniej niż dorośli. Ich ocena sytuacji jest bowiem oceną dziecięcą. Często martwią się bólem, reagują na niego w sposób nadmiarowy, bardzo emocjonalny. Cóż, taka jest właśnie natura dziecka. To, co może pomóc w tych sytuacjach to po prostu zrozumienie dziecka, okazanie empatii, wyrozumiałości. Troskliwość, opieka, podawanie leków łagodzących miejscowo ból gardła, które będą do ssania, to dobry sposób na poprawę stanu dziecka. A w przypadku poważniejszych przyczyn bólu gardła należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą, na przykład zgłosić się na konsultację do laryngologa dziecięcego.

Leave a reply