Otoskopia u dziecka – czym jest, kiedy się ją wykonuje, jak przebiega badanie?

W przypadku wystąpienia problemów ze strony przewodu słuchowego i błony bębenkowej wykonuje się otoskopię. Jest to badanie fizykalne, które pozwala na przyjrzenie się poszczególnym elementom. Za pomocą wziernika można zobaczyć struktury pozostające niewidoczne gołym okiem. Jest to bardzo popularne badanie laryngologiczne, które ułatwia postawienie trafnej diagnozy. Jest ona niezbędna do wdrożenia właściwego leczenia. Warto dowiedzieć się nieco więcej o wziernikowaniu ucha, na czym dokładnie polega i kiedy się je wykonuje.

Czym jest otoskopia?

Otoskopia jest badaniem laryngologicznym, które służy do oceny stanu błony bębenkowej. Jak wiadomo, pozostaje ona niewidoczna z zewnątrz. Konieczne staje się wobec tego sięgnięcie po specjalistyczny sprzęt. Za pomocą otoskopu można przyjrzeć się dokładnie błonie bębenkowej. Otoskop uwidacznia ją i pozwala na obejrzenie w dużym powiększeniu. Jest to urządzenie laryngologiczne, które ma wymienną końcówkę zakończoną źródłem światła. Wprowadza się ją do wnętrza przewodu słuchowego. Jest to oczywiście całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. W otoskopie znajduje się także soczewka, która odpowiada za powiększenie obrazu błony bębenkowej. Można dzięki temu stwierdzić, czy występują jakieś nieprawidłowości.

Otoskopia służy do oceny stanu ściany ucha środkowego. Laryngolodzy mają do dyspozycji również specjalny rodzaj otoskopu, dzięki któremu możliwe staje się przeprowadzanie rozmaitych czynności wewnątrz kanału słuchowego. Można przykładowo zwiększyć ciśnienie w przewodzie słuchowym, co ma na celu ocenienie ruchomości błony bębenkowej. Otoskopia jest badaniem diagnostycznym, które nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Za pomocą otoskopii możliwe staje się wykrycie rozmaitych chorób ucha zewnętrznego i środkowego. Lekarz może stwierdzić ostre zapalenie ucha środkowego, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, zapalenie ucha zewnętrznego, wysiękowe zapalenie ucha środkowego, perlakowe zapalenie ucha, zmiany nowotworowe, urazy ucha.

Kiedy wykonuje się wziernikowanie ucha?

Wziernikowanie ucha wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości w przewodzie słuchowym. Sprawdza się stan ucha środkowego i błony bębenkowej. Jest wiele wskazań do wykonania otoskopii. Jeśli pacjent uskarża się na dolegliwości bólowe ucha lub zgłasza pogorszenie słuchu, to laryngolodzy w pierwszej kolejności sięgają zwykle po otoskop. Wziernikowanie ucha jest podstawowym badaniem laryngologicznym. Ma to na celu szybkie wykrycie patologicznych zmian. Lekarz może zdiagnozować rozmaite choroby uszu i jednocześnie wykluczyć inne schorzenia laryngologiczne. Trzeba pamiętać o tym, że w wielu przypadkach objawy są nieswoiste. Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest pierwotnym źródłem problemu. Za pomocą otoskopii wątpliwości zostają rozwiane.

Można dokładnie zobaczyć aktualny stan błony bębenkowej. To z kolei pozwala na podjęcie właściwych kroków w celu przywrócenia pacjentowi zdrowia. Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego może zostać pomylone z zapaleniem ucha środkowego. Wynika to z bardzo podobnych symptomów. Po wykonaniu wziernikowania ucha lekarz jest już pewny przyczyny i może wdrożyć skuteczną terapię. Otoskopię wykonuje się przy podejrzeniu wysiłkowego wysiękowego zapalenia ucha środkowego i szeregu innych schorzeń związanych z gromadzeniem się wydzieliny w jego obrębie. Wystarczy zwiększyć ciśnienie w kanale słuchowym, co prowadzi do odkształcenia się błony bębenkowej na skutek jej wypychania przez płyn, aby móc potwierdzić diagnozę. Wziernikowanie ucha jest przeprowadzane w przypadku pojawienia się następujących objawów: bólu ucha, swędzenia, wycieku z ucha, niedosłuchu, szumów, piszczenia w uszach.

Jak przebiega otoskopia?

Do wziernikowania ucha pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Nie ma również potrzeby stosowania znieczulenia. Otoskopię przeprowadza się w pozycji siedzącej. Inaczej wygląda to jednak u dzieci. U małych pacjentów rodzic trzyma je w taki sposób, aby unieruchomić nogi i ręce. Z kolei głowa zostaje przyciśnięta do piersi z jednej strony, aby z drugiej pozostawić odsłonięte ucho. Istotne jest to, aby uświadomić dziecko, czym jest wziernikowanie ucha. Należy powiedzieć, że nie wiążą się z tym żadne dolegliwości bólowe, co je uspokoi. Podczas badania otoskopowego lekarz pociąga za małżowiną uszną w różne strony. Ma to na celu wyprostowanie kanału słuchowego, dzięki czemu błona bębenkowa staje się lepiej widoczna.

Do kanału słuchowego jest delikatnie wprowadzana końcówka otoskopu, co pozwala na przyjrzenie się błonie bębenkowej. Nierzadko konieczne staje się wielokrotne zmienianie kąta ustawienia wziernika. Warto też wiedzieć, że otoskopię przeprowadza się w obu uszach, czyli w uchu zdrowym i objętym stanem chorobowym. Otoskopia jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Nie zaleca się wziernikowania ucha w przypadku przeróżnego typu urazów. Przeciwwskazaniem mogą być także rozmaite anomalie anatomiczne. Czasem wręcz niemożliwe staje się obejrzenie przewodu słuchowego. Nie zaleca się wykonywania badania otoskopowego przy ostrym zapaleniu ucha środkowego.

Leave a reply