Kiedy udać się z dzieckiem do laryngologa?

Kiedy dziecko jest chore, ciężko stwierdzić od razu, do jakiego lekarza się udać. Oczywiście lekarzem pierwszego kontaktu jest w takich sytuacjach pediatra. Czasem jednak lepiej udać się od razu do laryngologa, który wdroży odpowiednie leczenie. W jakich przypadkach lepiej sprawdzi się konsultacja z laryngologiem?

Czym zajmuje się laryngolog?


Laryngolog jest lekarzem zajmującym się leczeniem chorób gardła, górnych dróg oddechowych i uszu. Do laryngologa udać się można zawsze wtedy, kiedy dokuczają dolegliwości związane właśnie z tymi obszarami ciała. Jednak niektóre dolegliwości wystarczy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Jak zatem rozróżnić, które dolegliwości powinny zostać skonsultowane z laryngologiem? Warto zapamiętać kilka rad, które pozwolą o tym zadecydować.

Katar i problemy z nosem


Zwykły katar i zatkany nos u dziecka nie są niczym nadzwyczajnym. W takiej sytuacji wystarczy udać się do pediatry lub lekarza rodzinnego. Czujność powinny wzbudzić powracające infekcje i przewlekły katar. Jeśli na tę dolegliwość nie pomagają żadne dotychczasowe środki oraz leki przepisywane przez lekarza rodzinnego, wówczas trzeba udać się do laryngologa. Niedrożny nos także powinien skłonić do wizyty u laryngologa, zwłaszcza kiedy sytuacja trwa już długo. Niepokojące powinny być także objawy bezdechu i trudności z oddychaniem. Objawem, który często pomija się jako powód wizyty u laryngologa, jest ból głowy, a może on świadczyć o poważnych problemach z zatokami. Takie objawy mogą być związane z infekcją zatok oraz doprowadzić do powikłań jak nieżyt nosa, osłabienie zmysłu węchu itp.

Problemy z gardłem


Inne choroby związane z górnymi drogami oddechowymi, w których może pomóc laryngologia dziecięca, to wszelkie dolegliwości związane z gardłem. Ból gardła i obrzęk krtani powinny skłonić do wizyty u laryngologa. Do problemów z gardłem, które warto skonsultować z laryngologiem, należą:
– przewlekły ból gardła,
– obrzęk krtani,
– przerost migdałków,
– problemy z przełykaniem spowodowane bólem gardła,
– biały nalot na migdałkach,
– mocno zaczerwienione gardło.
Często objawom tym towarzyszy wysoka gorączka. Powinna być ona kolejnym alarmującym objawem. Może to świadczyć o anginie, która wbrew pozorom jest bardzo poważną chorobą. Powikłania po niej mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Problemy z uszami


Nie można zapomnieć, że problemy, które powinno się skonsultować z lekarzem laryngologiem, dotyczą także uszu. Niepokojący powinien być również ból ucha. W końcu jest to dolegliwość pojawiająca się bardzo rzadko. Może on świadczyć o stanie zapalnym i problemach z drogami słuchowymi. Kolejny alarmujący objaw pojawiający się u dziecka to problemy ze słuchem. Czasem widać, że maluch gorzej słyszy na jedno ucho. Wówczas należy skonsultować z laryngologiem, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy. Na szczęście najczęściej jest to nagromadzenie się woskowiny i zatkanie kanału słuchowego. Już podczas pierwszej wizyty laryngolog jest w stanie usunąć ten problem, oczyszczając kanał słuchowy.

Podsumowując, do odwiedzin u lekarza o specjalizacji laryngolog dziecięcy powinny rodziców skłonić przewlekłe dolegliwości lub te o nasilonych objawach, które wpływają znacznie na funkcjonowanie organizmu dziecka.

Leave a reply