Jelitówka u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Jelitówka u dziecka to choroba, w przebiegu której dochodzi do ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego. Stan ten objawia się wymiotami, biegunką oraz silnymi bólami brzucha. Maluchowi borykającemu się z tego rodzaju dolegliwościami wskazane jest podawanie elektrolitów, które chronią jego organizm przed odwodnieniem.

Czym jest ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy?

Jelitówka u dzieci, czyli tak zwana grypa żołądkowa to choroba, która może dotyczyć zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Pojawia się ona zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym i może być powodowana przez rotawirusy, norowirusy i adenowirusy. Wśród typowych objawów jelitówki wymienia się wymioty, biegunki oraz dolegliwości bólowe brzucha.

Jakie mogą być przyczyny jelitówki?

Jelitówka u dziecka może mieć podłoże wirusowe. Wśród patogenów wywołujących niekorzystne zmiany wyróżnia się rotawirusy, adenowirusy oraz norowirusy. Warto dodać, że wymioty oraz ostra biegunka to objawy, które mogą być wywoływanie również przez bakterie, takie jak Clostridium difficile, Salmonella czy Campylobacter. Źródłem problemów mogą być również pasożyty oraz grzyby. W przypadku dzieci większość dolegliwości ma związek z rotawirusami, podczas gdy niekorzystne zmiany u dorosłych są zwykle powodowane przez norowirusy. Patogeny po wniknięciu do przewodu pokarmowego przyczyniają się do uszkodzenia błony śluzowej jelit. W efekcie tego procesu dochodzi do zaburzenia prawidłowego wchłaniania wody i substancji odżywczych dostarczanych wraz z pokarmem. To z kolei wywołuje wymioty i biegunki. Wymienione drobnoustroje chorobotwórcze zazwyczaj przenoszą się drogą kropelkową lub na skutek bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Do zakażenia może również dojść w efekcie stosowania tych samych przedmiotów oraz braku zachowania wysokich standardów higienicznych, w tym regularnego mycia rąk.

Jakie są typowe objawy jelitówki u dzieci?

Jelitówka u dziecka może przebiegać z różnym nasileniem. Dziecku może doskwierać jedynie lekki dyskomfort w jamie brzusznej połączony z pojedynczymi wymiotami i oddawaniem luźnego stolca. Maluchy mogą się również borykać z bardzo silnymi i uciążliwymi dolegliwościami, które mogą prowadzić do groźnego odwodnienia organizmu. Wówczas konieczne jest nawadnianie dożylne dziecka w warunkach szpitalnych. Pierwsze objawy jelitówki pojawiają się zwykle po około 12. godzinach mijających od kontaktu z osobą chorą. Czas ten może się jednak wydłużyć nawet do 72. godzin. W pierwszej kolejności występują bóle brzucha, nudności i wymioty, którym później towarzyszy obfita i wodnista biegunka. U dzieci może również występować stan podgorączkowy i gorączka. Objawy utrzymują się zwykle przez trzy dni, ale mogą również przedłużyć się do tygodnia. Zakażeniu rotawirusem mogą towarzyszyć również objawy typowe dla infekcji górnych dróg oddechowych.

Czy jelitówka u dziecka może mieć poważne konsekwencje?

Zdecydowanie tak. Choroba może bowiem prowadzić do odwodnienia, które wynika z nadmiernej utraty elektrolitów, w tym sodu, potasu, chloru oraz glukozy. Sprawdź: Objawy odwodnienia u dziecka. W efekcie tego procesu dochodzi do przesuszenia śluzówek jamy istnej dziecka oraz jego osłabienia. Maluch staje się apatyczny i ma przyspieszony oddech. Dochodzi również do ograniczenia ilości moczu i łez, a u niemowląt do zapadnięcia się ciemienia. Tego rodzaju objawy są wskazaniem do pilnej pomocy lekarskiej, w tym przypadku pomoże pediatra oraz nawadniania dożylnego prowadzonego w warunkach szpitalnych.

Jak powinna wyglądać dieta dziecka borykającego się z jelitówką?

W przypadku występowania intensywnych wymiotów można ograniczyć ilość podawanych pokarmów. Konieczne jest jednak stosowanie płynów nawadniających w postaci doustnych elektrolitów. W momencie ustępowania objawów wskazane jest podawanie maluchowi pokarmów lekkostrawnych oraz wykazujących działanie lekko zapierające. Może to być na przykład kleik ryżowy. W przypadku maluchów karmionych piersią nie należy rezygnować z przystawiania dziecka do piersi.

W jaki sposób leczy się jelitówkę u dzieci?

Głównym sposobem leczenia jelitówki wirusowej jest działanie mające na celu nawadnianie organizmu dziecka. W pierwszej kolejności powinno się ono odbywać doustnie w warunkach domowych, a dopiero w razie konieczności w placówce medycznej. W celu skutecznego nawadniania warto podawać elektrolity, które bogate są w glukozę oraz wydalane z organizmu jony. Płyny podawane powinny być w niewielkiej ilości, ale w regularnych odstępach czasu. Napoje powinny być chłodne, ponieważ ciepłe płyny mogą nasilać odruch wymiotny. Gotowe i dostępne w sprzedaży aptecznej elektrolity można zastąpić rozcieńczonym sokiem jabłkowym. Nie jest za to wskazane podawanie napojów gazowanych i sztucznie barwionych. Warto pamiętać o tym, że w przypadku jelitówki nie jest polecane podawanie dzieciom leków przeciwbiegunkowych. Mogą one bowiem opóźnić skuteczną eliminację patogenów z organizmu dziecka oraz zwiększyć ryzyko powikłań. Toksyny wydzielane przez drobnoustroje chorobotwórcze mają bowiem wówczas dłuższy kontakt z wyściółką jelit malucha. W ramach leczenia można z kolei stosować probiotyki, w których składzie występuje Lactobacillus casei GG czy Saccharomyces boulardii.

Na czym polega profilaktyka zdrowia w przypadku jelitówki?

Ryzyko związane z rozwojem jelitówki u dzieci może być znacznie ograniczone poprzez stosowanie szczepień ochronnych. W przypadku maluchów najczęstszą przyczyną nieżytów żołądkowo-jelitowych są rotawirusy. W ramach szczepienia stosuje się schemat, zgodnie z którym podaje się dwie dawki szczepionki dzieciom pomiędzy 6. tygodniem, a 24. miesiącem życia.

Leave a reply