Jaki program szczepień przyjąć?

Wszyscy rodzice muszą zmierzyć się z dylematem, który program szczepień przyjąć. Już w pierwszej dobie życia noworodek otrzymuje obowiązkowe szczepienie przeciwko gruźlicy i WZW typu B. Od tego momentu rodzice mają dwa miesiące na to, by zdecydować się na to, jak ma przebiegać ścieżka szczepień dziecka. Trzeba bowiem mieć na uwadze fakt, że raz wybranego programu szczepień nie będzie już można zmienić.

Każdy rodzic pragnie zapewnić jak najlepszą ochroną zdrowia swojego dziecka. Często jednak ograniczeniem są pieniądze, z powodu braku których wybierany jest program szczepień refundowanych przez państwo. Warto jednak zdecydować się na program szczepień płatnych, najlepiej poszerzony o szczepienia zalecane, które w Polsce są, niestety, nierefundowane. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

  • dziecko otrzymuje mniejszą ilość wkłuć (dzięki zastosowaniu szczepionek typu 3w1 lub 5w1),
  • szczepionki są lepszej jakości, bardziej oczyszczone, co wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań po dokonaniu szczepienia,
  • dziecko otrzymuje szerszą ochronę, również przed coraz częściej spotykanymi, a niebezpiecznymi, chorobami dziecięcymi, grożącymi zwłaszcza w żłobkach i przedszkolach.

 

Leave a reply