Jak przygotować dziecko do zabiegu usunięcia migdałków? Praktyczne porady dla rodziców
Adenotomia to zabieg usunięcia migdałka gardłowego, który może być wykonywany metodą klasyczną lub z wykorzystaniem endoskopu. Wśród wskazań do zabiegu wymienia się między innymi zaburzenia swobodnego oddychania przez nos, które mogą przebiegać z bezdechami. Poza tym, wskazanie do zabiegu stanowi wysiękowe zapalenie uszu występujące wraz z niedosłuchem, a także nawracające stany zapalne nosa, gardła i uszu. Zabieg może być także wykonywany w przypadku występowania wad zgryzu, które wymagają korekty stałym z użyciem aparatu.
Jakie czynniki sprzyjają nadmiernemu rozrostowi migdałka gardłowego?
Nadmierny rozrost migdałków może być konsekwencją alergii czy przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Do innych przyczyn problemów zalicza się także:
- odrę,
- predyspozycje rodzinne.
Jakie są wskazania do operacyjnego usunięcia migdałków?
Operacyjne usuwanie migdałków jest zalecane w przypadku występowania podejrzenia zmian nowotworowych w obrębie migdałków. Zabieg powinien być także wykonywany w sytuacji, w której pojawiają się nawracające stany zapalne migdałków oraz wówczas gdy dochodzi do znacznego przerostu migdałków blokującego swobodny przepływ powietrza. Laryngolodzy zalecają przeprowadzenie zabiegu także w przypadku ropni migdałkowych czy występowania bezdechów sennych stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu usuwania migdałka gardłowego?
Zabieg usuwania migdałka gardłowego jest stosunkowo bezpieczny, ale nie zawsze może być wykonywany. Wśród przeciwwskazań do jego przeprowadzania wymienia się wady błony śluzowej gardła i nosa oraz nieprawidłowości w zakresie parametrów krwi dziecka. Poza tym, zabieg nie może być wykonywany po zdiagnozowaniu białaczki, a także w przypadku ciężkich chorób współistniejących. Przeciwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest także opryszczka oraz stan po rozszczepie podniebienia.
Jak wygląda zabieg usunięcia migdałków?
Adenotomia, czyli usunięcie migdałka gardłowego to zabieg, który u dzieci wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Mały pacjent w dniu zabiegu powinien być na czczo. Ma on przez pielęgniarkę zakładane wkłucie do żyły. Wkłucie zakładane jest zwykle w okolicy dołu łokciowego lub w rejonie nadgarstka i służy podawaniu leków uspokajających i przeciwbólowych. Następnie maluch jest przewożony na salę operacyjną, gdzie jest usypiany i intubowany przez lekarza anestezjologa. Sam zabieg usunięcia migdałków wykonywany jest przez jamę ustną za pomocą specjalnego noża. Pojawiające się krwawienie jest tamowane, a lekarz kontroluje stan jamy nosowo-gardłowej. Po przeprowadzonym zabiegu dziecko jest wybudzane przez anestezjologa.
Jak długo trwa zabieg?
W większości przypadków czas trwania zabiegu wynosi od trzydziestu do czterdziestu pięciu minut.
Jak przygotować dziecko do zabiegu?
Zabieg może być przeprowadzany tylko u dziecka, które nie wykazuje cech infekcji. Przed zabiegiem muszą być wykonywane badania lekarskie oraz specjalistyczne konsultacje. W okresie przedzabiegowym dziecku powinno przyjmować leki, które ograniczają krwawienie. Zwykle tego rodzaju produkty podawane są maluchowi przez kilka dni. Niezwykle ważne jest również odpowiednie przygotowanie psychiczne dziecka. Rodzice lub opiekunowie powinni przygotować malucha na pobyt w szpitalu. Powinni oni omówić po kolei wydarzenia, które będą miały miejsca i rozwiać jego ewentualne wątpliwości.
Jaka diagnostyka zalecana jest przed zabiegiem?
Przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań krwi, w tym morfologii z trombocytami oraz układu krzepnięcia. Potrzebne jest oznaczenie czasu PT, APTT oraz grupy krwi. W przypadku występowania u dziecka przewlekłych schorzeń wskazane są odpowiednie konsultacje kardiologiczne, endokrynologiczne lub neurologiczne. Poza tym, przed zabiegiem konieczne jest przeprowadzenie konsultacji anestezjologicznej, która stanowi podstawę do kwalifikacji do znieczulenia ogólnego. Nie można zapominać także o tym, że przed zabiegiem usunięcia migdałków powinno być przeprowadzone badanie słuchu.
Jaki jest czas hospitalizacji?
W przypadku prawidłowo przeprowadzonego zabiegu oraz braku komplikacji około zabiegowych maluch przebywa w szpitalu przez jeden dzień. Zabieg wykonywany jest w trybie tak zwanej chirurgii jednego dnia, a mały pacjent w dniu zabiegu przyjmowany jest na oddział w godzinach porannych oraz wypisywany do domu w godzinach popołudniowych. W razie potrzeby maluch może być zatrzymany na dalszej obserwacji do dnia następnego.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
W większości przypadków rekonwalescencja przebiega stosunkowo szybko i bez większych komplikacji. Dziecku przez kilka kolejnych dni następujących po zabiegu konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych i przeciwkrwotocznych. Poza tym, dziecko powinno stosować tak zwaną dietę migdałkową, która zapobiega podrażnieniu okolicy zabiegowej. Obejmuje ona lekkostrawne pokarmy, które powinny być podawane w temperaturze pokojowej. Nie jest wskazane spożywanie pikantnych potraw. Dziecko powinno ograniczyć aktywność fizyczną przez około siedem dni.
Jakie objawy wymagają konsultacji medycznej?
W przypadku zabiegu usuwania migdałków komplikacje pojawiają się stosunkowo rzadko, ale mogą one obejmować pojawianie się krwawienia z nosa i jamy ustnej. Powodem do niepokoju są także wymioty oraz podwyższona temperatura ciała. Tego rodzaju zmiany wymagają konsultacji medycznej.
Leave a reply