Jak odżywiać dziecko?

Odpowiednie żywienie dziecka jest niezwykle ważne już od pierwszych dni jego życia. Wszyscy pediatrzy zgodnie twierdzą, że najlepszym pokarmem dla noworodków jest mleko matki – powinno być ono jedynym przyjmowanym przez niemowlęta pokarmem do ich szóstego miesiąca życia. Jeśli jednak z różnych przyczyn matka nie może karmić piersią, wówczas należy wybrać mleko modyfikowane – w tym wypadku dietę dziecka urozmaica się innymi pokarmami już po czwartym miesiącu życia.

Schemat rozszerzenia diety niemowląt – bez względu na to, czy dziecko jest karmione mlekiem matki czy też mlekiem modyfikowanym – warto na bieżąco konsultować z pediatrą, np. w trakcie wizyty w celu szczepienia. Lekarz podpowie, jakie pokarmy i w jakich ilościach należy w danym momencie wprowadzać do diety niemowląt dodatkowe produkty, by rozwój dziecka odbywał się w sposób prawidłowy i bezpieczny dla zdrowia maluszka.

Wśród najważniejszych wytycznych, jakie zostały ustalone przez pediatrów, warto pamiętać o stopniowym wprowadzaniu glutenu w 5-6 miesiącu życia, a także o tym, by nie opóźniać oraz nie eliminować produktów potencjalnie alergizujących w przypadku dzieci zdrowych. Należy natomiast przestrzegać przy tym zaleceń pediatrów odnośnie do wieku, w którym dany produkt może być bezpiecznie przyjmowany przez dziecko.

Warto mieć na uwadze to, że inny schemat żywienia jest zalecany przez pediatrów w przypadku dzieci karmionych piersią, inny w przypadku podawania mleka modyfikowanego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie do żywienia maluszka oraz wystąpienia reakcji alergicznych, warto poradzić się pediatry w celu ustalenia odpowiedniego schematu żywienia.

 

Leave a reply