Objawy odwodnienia u dziecka – co trzeba wiedzieć?

Odwodnienie u małych dzieci wielu rodzicom kojarzy się z wymiotami i biegunką. Pamiętać należy o tym, że woda może uciekać z organizmu na wiele innych sposobów. Dzieci tracą wodę w trakcie oddychania, oddają ją z moczem, czy też poprzez nadmierne pocenie. Problemy z odwodnieniem pojawiają się przede wszystkim w sezonie letnim, a w szczególności podczas bardzo upalnych dni.

Czym tak naprawdę jest odwodnienie organizmu?

Odwodnienie organizmu jest to stan, w którym znacząco obniża się zawartość wody w organizmie do takiego stanu, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Odwodnienie u dzieci pojawia się wtedy, gdy utrata wody wyniesie co najmniej 2% ciężaru ciała. Z praktycznego punktu widzenia, gdy dziecko o wadze 20 kg straci ok. 400 ml wody to wówczas mamy do czynienia z odwodnieniem organizmu. Pierwsze fazy odwodnienie przebiegają bez żadnych specyficznych objawów. Przy znacznym ubytku wody dzieci automatycznie odczuwają bardzo silne pragnienie. Przy ubytku na poziomie 2-4% pojawiają się najczęściej zawroty głowy, zmniejszona ilość oddawania moczu oraz uczucie osłabienia całego organizmu. Odwonienie najłatwiej rozpoznać po suchym języku, zapadniętych oczach i kłopotach z mówieniem.

Na jakie napoje należy uważać?

Aby rozwiązać problemy z odwodnieniem należy oczywiście zadbać o nawodnienie organizmu. Pamiętać należy jednak o tym, że nie wszystkie napoje nadają się do tego celu. Uważać należy przede wszystkim na kolorowe napoje gazowane, które w swoim składzie zawierają wiele szkodliwych substancji. Gazowane napoje bardzo często zawierają dwutlenek węgla, który u małych dzieci powoduje wzdęcia i bóle brzucha. Uważać należy także na tanie napoje owocowe, które w swoim składzie zawierają tylko niewielki procent naturalnego soku. Zdecydowanie lepszym wyborem są zwykłe kompoty domowe.

pediatra kraków
Pediatra

Jak zapobiec odwodnieniu?

Odwodnienie u dziecka może stwarzać bardzo duże zagrożenie, dlatego też warto dowiedzieć się jak uniknąć takiej sytuacji. Nawet niewielkie odwodnienie może negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka, dlatego też tym bardziej należy zadbać o to, aby dziecko wypiło odpowiednią ilość płynów. Dziecko o wadze 25 kg powinno dostawać ok. 1,6 litrów płynów. Najbezpieczniejszym wyborem jest oczywiście niegazowana niskozmineralizowana woda mineralna. Dużym zainteresowaniem cieszy się również mleko acydofilne, które w swoim składzie zawiera żywe kultury bakterii probiotycznych. Jest to doskonały wybór dla tych osób, które chcą znacząco wzmocnić organizm dziecka. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wyciskać świeże owoce i warzywa. Naturalne soki nie zawierają w swoim składzie konserwantów, barwników i sztucznych aromatów.

Jakie są najczęstsze objawy odwodnienia u dziecka?

W przypadku najmłodszych dzieci częstym objawem odwodnienia są suche (lekko suche) pieluszki i ciemno zabarwiony mocz. Jeżeli dziecko rzadko oddaje zagęszczony mocz to istnieje ryzyko problemów z odwodnieniem. Jak wspomniano powyżej przy odwodnieniu pojawia się ubytek masy ciała. Niestety objaw ten jest zauważalny dopiero przy znacznym odwodnieniu. U małych dzieci występuje również zmniejszenie napięcia skóry. Dobrym pomysłem jest złapanie dziecka za skórę i puszczenie jej po krótkim czasie. Jeżeli skóra szybko nie wróci na swoje naturalne miejsce to mamy wyraźny sygnał, że w organizmie jest za mało wody. Przy odwodnionym organizmie pojawia się także senność, spadek aktywności fizycznej, charakterystyczna chrypka oraz apatia.

pediatra Kraków NFZ

Pomoc lekarza

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z tego, że do odwodnienia dziecka może dojść nawet w ciągu kilku godzin, dlatego też tym bardziej należy zachować czujność. Przy nasilonej biegunce i wymiotach należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pediatrą. Identycznie wygląda sytuacja, gdy dziecko odmówi przyjęcia płynów lub gdy będzie mdleć. Aby uniknąć większych komplikacji zdrowotnych najważniejszą rolę odgrywa błyskawiczna reakcja. W szpitalu lekarze zastosują nawadnianie dożylne, dzięki któremu będzie można powrócić do prawidłowego stanu.

Cenne wskazówki

Małe dzieci niestety nie rozumieją do końca uczucia pragnienia, dlatego też nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują większej ilości płynów. U niemowląt (do 6 miesiąca życia), którzy są karmieni piersią przeważnie nie ma potrzeby dokarmiania. Wszystkie niezbędne płyny dostarczane są przez pokarm matki. Półrocznych maluszków można stopniowo przyzwyczajać do przyjmowania dodatkowych płynów. Zapotrzebowanie dzieci na wodę wzrasta zwłaszcza w upalne dni. Warto zadbać także o to, aby dziecko piło kilka razy dziennie stosunkowo małymi porcjami. Przy odwodnieniu przydać mogą się także doustne płyny nawadniające, które przywracają nie tylko prawidłowe nawodnienie, ale również odpowiednią ilość elektrolitów. Przy odbudowaniu mikroflory jelitowej pomóc mogą także żywe kultury bakterii. Przy odwodnieniu hipotonicznym i izotonicznym należy uzupełnić nie tylko wodę, ale również sód. Na samym końcu warto wspomnieć o zdrowej diecie. Wodę znaleźć można nie tylko w napojach, ale również w owocach i warzywach. Ogromną rolę odgrywają również zdrowe zupy.

Leave a reply