Badanie laryngologiczne dziecka – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Wszelkie niepokojące objawy czy problemy natury laryngologicznej powinny być zawsze konsultowane z lekarzem specjalizującym się w tym zakresie – a więc z laryngologiem (otorynolaryngologiem) dziecięcym. Trafna diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia może uchronić dziecko przed poważnymi schorzeniami lub niedosłuchem. Warto więc wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się laryngolog i jakie badania wykonuje, by móc odpowiednio siebie i dziecko przygotować do wizyty, żeby przebiegła ona sprawnie oraz była możliwie przyjemna i mało stresująca.

Laryngolog (otorynolaryngolog) dziecięcy – najważniejsze informacje

Laryngolog dziecięcy jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń gardła, nosa, uszu (w tym zaburzeń słuchu), a także narządów równowagi u dzieci poniżej 18-tego roku życia. Konsultacja laryngologiczna jest również zalecana w przypadku wystąpienia u dziecka tak zwanego trzeciego migdałka.

W celu postawienia właściwej diagnozy otorynolaryngolog wykonuje szereg czynności. Przede wszystkim są to badania przedmiotowe i podmiotowe skupione wokół szyi, nosa, uszu, jamy ustnej, gardła, ślinianek, jak również węzłów chłonnych. Ponadto to właśnie laryngolog bada słuch i w razie potrzeby pomaga wybrać odpowiedni aparat słuchowy bądź implant ślimakowy. Wykonuje również próby czynnościowe nerwów czaszkowych oraz leczy nieżyt nosa. Przeprowadza również drobne zabiegi chirurgiczne w nosie, na migdałkach podniebiennych lub na błonie bębenkowej uszu.

Badanie laryngologiczne dziecka – jak się przygotować?

Udając się z dzieckiem do laryngologa, warto zabrać posiadaną dokumentację medyczną – np. wyniki wcześniej przeprowadzonych badań, zastosowanego leczenia itp. Oczywiście przed wizytą należy zadbać o właściwą higienę, a więc wyczyścić dziecku uszy, zęby i nos.

Niezależnie od wieku dziecka nie zaszkodzi z nim porozmawiać na temat planowanej wizyty lekarskiej, dostosowując przekaz do wieku pacjenta. Im starsze dziecko, tym pojawi się więcej pytań i wątpliwości, ale zawsze warto postarać się o udzielnie jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi, dbając w ten sposób o komfort psychiczny dziecka, co przełoży się na lepszą jego współpracę z laryngologiem i sprawi, że wizyta nie będzie tak bardzo stresująca.

Częstotliwość wizyt może być różna. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia, przebiegu choroby, rodzaju i liczby wykonywanych badań. Czasem wystarczy jednorazowa konsultacja, a czasem koniecznych będzie kilka wizyt.

laryngolog dziecięcy Kraków

Badanie otolaryngologiczne – na czym polega?

Warto podkreślić, że diagnostyka laryngologiczna może powodować pewien niewielki dyskomfort, ale jest bezbolesna i z całą pewnością nie ma powodów, by się jej bać. Współczesne gabinety laryngologiczne są wyposażone w nowoczesny sprzęt, dzięki któremu badania są przeprowadzane szybciej, dając przy tym bardziej dokładny i bardziej wiarygodny obraz choroby. Otolaryngolog podczas wizyty przeprowadza wywiad, zbierając wszelkie informacje o stanie zdrowia pacjenta i niepokojących objawach bądź też wykonanych już badaniach. Następnie dokonuje oględzin:

  • ucha – nieinwazyjne i szybkie badanie przy użyciu otoskopu (wziernika) w celu dokonania oceny bezpośredniego stanu ucha zewnętrznego, a także pośrednio – ucha środkowego i błony bębenkowej; a w celu bardziej szczegółowej diagnostyki może zastosować dodatkowo wziernik Siegle’a, by dokonać jeszcze oględzin błony bębenkowej w powiększeniu i zbadaniu jej ruchomości; może okazać się też konieczne wykonanie tzw. próby Valsalvy – pomocnej w ocenie drożności trąbki słuchowej;
  • nosa – rynoskopia przednia (oględziny stanu jamy nosowej) oraz tylna (badanie nosowej części gardła), pozwalająca ocenić też stan błony śluzowej nosa i przegrody nosowej;
  • gardła i krtani – laryngoskopia, zwykle wykonywana obecnie laryngoskopem światłowodowym Riester, dającego bardziej dokładny obraz w krótszym czasie niwelując dyskomfort pacjenta, jaki pojawiał się przy zastosowaniu lusterka krtaniowego; poza tym do oceny przedniej części gardła, ślinianek i jamy ustnej stosuje się drewnianą szpatułkę.
Leave a reply