Audiolog dziecięcy – kim jest, czym się zajmuje i kiedy należy się do niego wybrać?

1. Czym zajmuje się audiolog dziecięcy?

Audiolog dziecięcy specjalizuje się w diagnozie oraz leczeniu zaburzeń słuchu u najmłodszych pacjentów. Rodzice, którzy zauważyli u swoich pociech niepokojące objawy ze strony narządu słuchu, najczęściej kierują się do laryngologa. Jeśli podczas badania występuje podejrzenie ubytku słuchu lub niedosłuchu, to konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych testów. Pacjent otrzymuje skierowanie do poradni audiologicznej, gdzie zostaną przeprowadzone dokładne badania w celu diagnozy problemu.

2. Kim jest lekarz audiolog dziecięcy?

Lekarz audiolog jest laryngologiem, jednak posiada on specjalizację z audiologii. Jest to jedna z dziedzin otolaryngologii. Laryngolog diagnozuje choroby występujące w obrębie głowy oraz szyi. Warto jednak wiedzieć, że ilość schorzeń jest ogromna. Właśnie dlatego wyróżnia się kilka gałęzi otolaryngologii – audiologię, foniatrię, rynologię, onkologię laryngologiczną, chirurgię podstawy czaszki. Audiolog skupia się na dolegliwościach ze strony zmysłu słuchu, a dokładniej odbierania dźwięków. Zajmuje się on nie tylko diagnozą, ale również ustaleniem planu leczenia. Do audiologia dziecięcego trafiają najczęściej mali pacjenci, którzy otrzymali skierowanie od laryngologa. Warto również umówić się na wizytę w przypadku niepokojących dolegliwości, takich jak np. szumy uszne, długotrwałe uczucie zatkanego ucha, nawracające zapalenie ucha.

3. Jakie badania wykonuje audiolog dziecięcy?

Audiolog dziecięcy dopasowuje metody diagnozy schorzenia do wieku dziecka. Wiadomym jest, że inaczej postępuje się z kilkumiesięcznymi maluchami, a inaczej ze starszymi pacjentami, którzy potrafią współpracować z lekarzem. U laryngologa wykonuje się najczęściej podstawowe badanie uszu, jednak zwykle jest ono nieskuteczne. W poradni audiologicznej możliwe jest przeprowadzenie wielu rozmaitych badań diagnostycznych. Zalicza się do nich m.in.:

  • Audiometria tonalna – to podstawowe badanie, które pozwala określić stopień upośledzenia słuchu. Wykorzystuje się tutaj kabinę pomiarową. Pacjent musi założyć słuchawki, które umożliwiają odbiór sygnałów dźwiękowych o zróżnicowanym natężeniu. Otrzymane wyniki pozwalają oszacować tzw. próg słyszenia. Jest to najcichszy dźwięk, który jest w stanie usłyszeć pacjent.
  • Tympanometria – jest to badanie określające stan ucha środkowego. Bardzo często wykonuje się go u dzieci, które cierpią na nawracające zapalenie ucha środkowego. Pierwszym etapem jest sprawdzenie błony bębenkowej, układu oraz sztywności kosteczek słuchowych. Lekarz sprawdza ilość płynu w jamie bębenkowej. Możliwe jest także sprawdzenie odruchów mięśnia strzemiączkowego.
  • Badanie ABR (BERA) – to badanie, które może zostać zlecone w przypadku podejrzenia niedosłuchu. Skupia się ono na słuchowych potencjałach wywołanych pnia mózgu. Pacjent zakłada słuchawki, a na jego głowie znajdują się elektrody. Są one bezpośrednio połączone z systemem komputerowym. Dzięki opisywanemu badaniu możliwa jest ocena reakcji pnia mózgu na konkretny dźwięk. Wyniki zostają zarejestrowane w komputerze, co ułatwia ich analizę.

4. Kiedy wybrać się z dzieckiem do audiologa?

W zdecydowanej większości przypadków, to laryngolog kieruje dziecko do audiologia. Specjalistyczna diagnostyka zaburzeń słuchu może okazać się niezbędna w przypadku problemów z mówieniem. Dość często do audiologa trafiają dwuletnie maluchy, które wypowiadają jedynie pojedyncze słowa lub składają bliżej niezrozumiałe zdania. Wskazaniem do wizyty u omawianego lekarza jest również brak reakcji na konkretne dźwięki (np. wołanie rodzica). Do poradni audiologicznej nie zaszkodzi wybrać się także w przypadku przebytego zapalenia opon mózgowych oraz nawracających infekcji ucha środkowego.

5. Ile kosztuje badanie audiologiczne?

Koszt badania audiologicznego w prywatnej poradni jest zróżnicowany. Wiele zależy od renomy wybranego obiektu, a nawet stawek obowiązujących w danym regionie. Za audiometrię tonalną należy zapłacić średnio 50 zł. Tympanometria kosztuje mniej więcej 50-70 zł. Najdroższe jest badanie BERA – jego koszt to około 200-500 zł.

Leave a reply