USG przezciemiączkowe u dziecka

Skierowanie noworodka do badań USG główki, dla wielu rodziców jest powodem do niepokoju. Tymczasem badanie to – choć ma charakter neurologiczny – jest dość często spotykaną procedurą, wskazaną na przykład u wcześniaków.

Jak przebiega badanie?

USG przezciemiączkowe jest jedynym badaniem głowy z wykorzystaniem fal ultrasonografu. Wykonuje się je poprzez ciemiączko, czyli górną część czaszki dziecka, która twardnieje w kilka miesięcy po porodzie. Badanie rozpoczyna się od odpowiedniego ułożenia dziecka (na brzuchu lub plecach). Rodzice maleństwa są obecni przy badaniu i – w razie potrzeby – pomagają uspokoić bądź ustabilizować dziecko.

Technika badania przypomina klasyczne USG. Na powierzchnię główki odpowiadającą lokalizacji ciemiączka nakłada się specjalny żel, który zwiększa przewodność akustyczną skóry. Następnie przykłada się w tym miejscu specjalną głowicę, którą technik delikatnie przesuwa po powierzchni główki dziecka. Jeśli wyniki badania nie są niepokojące, dziecko nie jest kierowane do dalszych badań.

Kiedy wykonujemy USG główki niemowlaka?

Zobacz także badanie USG bioderek

Badanie to przeprowadza się najczęściej u wcześniaków. I choć samo wcześniactwo nie jest głównym powodem skierowania na badanie, to jednak jest ono czynnikiem bardzo istotnym. Poza wcześniakami, do badań USG niemowlaka kieruje się przede wszystkim:

– dzieci z bardzo szybko rozrastającą się głową (podejrzenie wodogłowia),
– dzieci z krwotokami wewnątrzczaszkowymi,
– niemowlęta z twardym i wystającym ciemiączkiem,
– dzieci z podejrzeniami wystąpień jakichkolwiek schorzeń neurologicznych,
– niemowlęta, u których w trakcie porodu (lub po nim) wystąpił uraz głowy.

Dzięki badaniu można już na bardzo wczesnym etapie wykryć krwotoki, skutki urazów, guzy, a nawet ocenić ciśnienie panujące wewnątrz czaszki.
Sprawdź także USG dzieci Kraków ul. Nad Strugą.

Podsumowanie

USG przezciemiączkowe jest badaniem profilaktycznym, którego zaletą – w przypadku wykrycia jakichkolwiek wad – jest szybkie rozpoczęcie leczenia w określonym zakresie. Dzięki niemu można wyeliminować, bądź zredukować skutki schorzeń, które w przeciwnym razie byłyby bardzo dotkliwe dla dziecka.

Leave a reply