Ciała obce w nosie lub uchu u dzieci: co robić w sytuacji awaryjnej?

Dzieci mają tendencję do wkładania sobie to nosa czy ucha przeróżnych przedmiotów. Z tego powodu najmłodsi pacjenci dość często trafiają na SOR z powodu obecności ciała obcego. Szczególnie podatne na tego rodzaju zdarzenia są maluchy do lat trzech. Warto zatem wiedzieć jak postępować w tej sprawie.

Po czym poznać, że ciało obce znajduje się w nosie lub w uchu dziecka?

W większości wypadków do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi podczas zabawy. Maluchy mogą wkładać różne przedmioty do ucha lub nosa przypadkiem lub celowo, ponieważ nie mają świadomości potencjalnego zagrożenia. Zwykle w ciałach dzieci znajdowane są drobne koraliki, klocki, papier, pestki owoców, a także nasiona grochu czy fasoli. Nie można również zapominać o tym, że zagrożenie może być potencjalne lub realne. Najpoważniejszą z sytuacji jest ta, w której maluchy wkładają do ucha lub nosa baterie wyjęte z zabawek. Zazwyczaj do tego rodzaju zdarzeń dochodzi podczas chwilowej nieuwagi rodziców. Opiekunowie nie są zatem świadkami sytuacji, a zatem stwierdzić je mogą jedynie po objawach. Maluchy mogą się uskarżać na dyskomfort i ból. Zwykle jednak pierwszym z objawów jest płacz oraz pocieranie ucha. O obecności ciała obcego w nosie dziecka świadczyć może z kolei niedrożność dziurki nosa lub jednostronny wyciek wydzieliny ropnej.

Co robić w przypadku obecności ciała obcego w nosie dziecka?

W przypadku stwierdzenia obecności ciała obcego w nosie malucha należy zachęcić dziecko do przedmuchania nosa. W przypadku braku takiej możliwości lub braku rezultatu takich działań, konieczny jest szybki kontakt z otolaryngologiem. Zaleganie każdego, nawet niewielkiego, ciała obcego w nosie i przewodzie nosowym może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia malucha. W nosie dziecka mogą znaleźć się różnego rodzaju ciała obce, w tym produkty nieorganiczne, takie jak na przykład koraliki, klocki czy inne drobne zabawki oraz produkty organiczne, takie jak nasiona i pestki owoców i warzyw. Groch, fasola czy pestki pochodzące z owoców pod wpływem odziaływania naturalnej wydzieliny pochodzącej z nosa malucha mogą pęcznieć i zwiększać swoje rozmiary. To z kolei sprawia, że takie przedmioty zdecydowanie trudniej jest usunąć z nosa dziecka. Co ważne, rodzicie i opiekunowie dziecka nie powinni starać się samodzielnie usuwać ciała obce, ponieważ mogą je przypadkiem przesuwać jeszcze głębiej, w kierunku dróg oddechowych. Przedostanie się ciała obcego do dróg oddechowych co stanowi bardzo poważne zagrożenie.

Jakie mogą być skutki długotrwałego zalegania ciała obcego w nosie dziecka?

Zaleganie ciała obcego w nosie malucha może prowadzić poważnych konsekwencji, w tym do rozwoju stanu zapalnego zatok. Poza tym, pojawiać się może krwawienie z nosa. Tego rodzaju sytuacje wywołują stres i niepokój rodziców i dziecka. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, w której do przewodów nosowych dziecka trafia bateria. Pod wpływem śluzu w nosie dziecka dojść może do wylania się zawartości baterii. Zawartość baterii może nie tylko może silnie podrażniać śluzówkę nosa dziecka, ale także może prowadzić do powstawania perforacji w obrębie przegrody nosowej. 

Czy skutki zalegania ciała obcego w nosie dziecka mogą być poważne?

Tak. Zaleganie ciała obcego w nosie dziecka stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. Z tego powodu konieczne jest udrażnianie nosa w możliwie krótkim czasie. W tym celu należy zwrócić się do otolaryngologa, który za pomocą specjalistycznych narzędzi usuwa ciało obce z nosa dziecka. W skrajnych przypadkach konieczny jest pobyt szpitalny oraz wykonanie zabiegu chirurgicznego w postaci rynotomii.

Jak postępować w przypadku obecności ciała obcego w uchu dziecka?

Ciało obce, które znalazło się w uchu dziecka można próbować wytrząsnąć. W tym celu należy przechylić głowę malucha na bok oraz starać się delikatnie naciągając jego małżowinę uszną. Nie jest wskazane wkładanie do zatkanego ucha przedmiotów, które mogłoby powodować przesuwanie zalegającego w uchu ciała obcego w kierunku kanału słuchowego. Tego rodzaju działanie może pogorszać sytuacje i stwarzać zagrożenie odniesienia dalszych obrażeń. W sytuacji, w której podejmowana próba wytrząśnięcia zalegającego w uchu ciała obcego nie przynosi żadnego rezultatu, konieczna jest konsultacja otolaryngologiczna. Lekarz diagnozuje problem z wykorzystaniem otoskopu i za pomocą pęsety, kleszczyków, haczyków lub ssaków może je usuwać.

Jakie mogą być skutki długotrwałego zalegania ciała obcego w uchu malucha?

Pozostawanie ciała obcego w uchu dziecka przez długi czas może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego. Sytuacja jest szczególnie poważna w sytuacji, w której w uchu dziecka znajduje się bateria. Zawarte w niej substancje chemiczne mogą wyciekać i prowadzić nie tylko do uszkodzenia przewodu słuchowego, ale także do utraty słuchu.

Jak zapobiegać tego rodzaju niebezpiecznym zdarzeniom?

Rodzice i opiekunowie nie powinni pozostawiać dzieci bez opieki. Poza tym, powinni oni stosować się do wskazań i ograniczeń wiekowych, które umieszczane są przez producentów na zabawkach. W przypadku niektórych z nich, drobne elementy dostawać się do ucha lub ucha dziecka lub też mogą zostać przez malucha połknięte. Poza tym, nie wolno pozwalać dzieciom na zabawy ozdobami wykonywanymi z koralików. Małe dzieci nie powinny także nosić bransoletek, kolczyków i naszyjników. 

Leave a reply