Operacja wędzidełka języka – wskazania i przebieg zabiegu

Wędzidełko językowe to fałda tkanki, która łączy język z podniebieniem dolnym. Jest widoczne po podniesieniu języka. Czasem zdarza się, że wędzidełko jest zbyt krótkie, by umożliwić jego swobodny ruch i możliwość dotarcia do każdego miejsca w jamie ustnej. Najlepszym rozwiązaniem w takich przypadkach będzie operacja – podcięcie wędzidełka.

Jak rozpoznać zbyt krótkie wędzidełko?

Dziecko rodzi się już ze zbyt krótkim wędzidełkiem. Szacuje się, że schorzenie może dotyczyć nawet 10% populacji. Pierwszymi objawami, które powinny skierować rodziców z niemowlętami do konsultacji lekarskiej, są:

  • ból w trakcie ssania i gryzienia,
  • sercowate zakończenie języka,
  • ograniczona swoboda języka,
  • bardzo naprężone wędzidełko przy dotykaniu językiem podniebienia.

U starszych dzieci dochodzi dodatkowo:

  • problem z wymawianiem głosek wymagających pionizacji języka,
  • możliwe nadmierne ślinienie się,
  • duże problemy z próchnicą.

Te oznaki to pierwszy sygnał, by wybrać się do specjalisty, który oceni skalę problemu i zasugeruje odpowiednie działania.

Niezbędne są konsultacje

Proces konsultacyjny wymaga opinii szeregu specjalistów. Niezbędni będą z pewnością logopeda i laryngolog. Można także zasięgnąć rady chirurga i foniatry. Bezwzględnym wskazaniem do zabiegu jest na tyle krótkie wędzidełko, że język wydaje się przyklejony do podniebienia. Pozostałe przypadki zależą już od lekarskiej oceny, jednak z reguły rodziców namawia się na zabieg. Jeśli schorzenie wystąpiło w niewielkim stopniu i nie jest bardzo uciążliwe, można zdecydować się na szereg ćwiczeń z logopedą, które poprawią sprawność języka. Wędzidełko nigdy samoistnie się nie rozciągnie, można jednak trenować formę jamy ustnej, by dolegliwość była w jak najmniejszym stopniu uciążliwa. Warto jednak zdecydować się na zabieg, który rozwiąże większość problemów. Rodzice mogą zdecydować się na jedną z trzech proponowanych form zabiegu:

  • podcięcie nożyczkami ze znieczuleniem miejscowym,
  • plastyka ze znieczuleniem ogólnym,
  • podcięcie laserowe ze znieczuleniem miejscowym.

Pediatra w Krakowie, który leczy moje dzieci, szczególnie polecał trzecią formę, jako najwygodniejszą i najbezpieczniejszą dla młodych pacjentów.

Jak wygląda zabieg?

Podcięcie wędzidełka jest bardzo prostym zabiegiem, który może wykonywać nawet laryngolog lub stomatolog. Operacja laserowa wymaga jednak dość specjalistycznego sprzętu. Dla całkowitego bezpieczeństwa warto wybrać jednak klinikę, która specjalizuje się w tego typu zabiegach. Wędzidełko jest nieunerwione i nieukrwione, dzięki czemu nawet bez znieczulenia, pacjent niewiele by poczuł. Podcinanie jest całkowicie bezkrwawe. W zależności od wieku dziecka albo stosuje się znieczulenie miejscowe, albo ogólne. Całość trwa maksymalnie pięć minut, a po godzinie pociecha może iść do domu z rodzicami. Operacja nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych czy negatywnych powikłań. Miejsce podcięcia nie boli i nie powoduje dyskomfortu.

Umów się na wizytę: Laryngolog dziecięcy Kraków ul. Nad Strugą

Sam zabieg jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu zbyt krótkiego wędzidełka, konieczne są jednak także ćwiczenia logopedyczne. Brak treningu może spowodować ponowne zrośnięcie się miejsca przecięcia. Język, który do tej pory nie znał aż takiej swobody ruchów, musi się także nauczyć, jak z niej korzystać.

Leave a reply