Kiedy potrzebny jest antybiotyk?

Antybiotyki nie są lekarstwem na wszystkie dolegliwości. Zdenerwowani chorobą dziecka rodzice bardzo często tak myślą i oczekują jego zastosowania w przypadku każdej infekcji. Choć intencje mają jak najlepsze, to jednak ten rodzaj lekarstw nie powinien być przepisywany bez wyraźnego wskazania. Antybiotyki są potrzebne tylko w konkretnych sytuacjach.

Kiedy stosować antybiotyk?

Antybiotyki zwalczają infekcje bakteryjne, a w niektórych przypadkach także grzybicze. Najczęściej spotykaną chorobą dziecięcą tego typu jest angina. Dobry pediatra powinien przepisać odpowiedni środek od razu po zdiagnozowaniu schorzenia. W przypadku szkarlatyny czy błonicy także może być on niezbędny. Substancja znajdująca się w antybiotyku powoduje rozregulowanie procesów życiowych szkodliwej bakterii lub zahamowanie jej rozmnażania się. Nie bez znaczenia jest także dobór odpowiedniego typu antybiotyku w leczeniu. Nie istnieje remedium na wszystkie bolączki. Zastosowanie leku, który nie ma działania na bakterie wywołujące infekcję, nie ma sensu, a może być nawet szkodliwe i doprowadzić do uodpornienia się mikroustrojów. Pod żadnym pozorem nie powinno się podawać leków pozostałych po poprzednich kuracjach, a tym bardziej dziecku. Młody układ odpornościowy jest niezwykle czuły na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dodatkowo można zniszczyć naturalną florę bakteryjną i obciążyć organizm bez powodu.

Antybiotyk nie jest dobry na przeziębienie

Przynoszone przez dziecko infekcje z przedszkola czy szkoły najczęściej wywołane są przez wirusy. Należą do nich:

  • przeziębienie,
  • grypa,
  • grypa żołądkowa,
  • świnka,
  • różyczka,
  • wiatrówka.

To podstawowe i najczęściej występujące choroby wieku dziecięcego. Wywoływane są przez wirusy, które są całkowicie odporne na działanie antybiotyków. Nie posiadają komórkowej budowy, ich mechanizm działania i funkcje życiowe są inne od bakterii. Najlepszym rozwiązaniem na wyjście z takiej choroby jest odpoczynek, pobyt w domu i stosowanie leków objawowych. Niestety nic innego nie przyspieszy powrotu do zdrowia. Zastosowanie antybiotyku jest nie tylko bezzasadne, ale może także przyczynić się do przedłużenia stanu chorobowego poprzez znaczne osłabienie organizmu. W końcu takie lekarstwo zabija konkretne bakterie – nie ma znaczenia, czy są dobre, czy szkodliwe.

Czy niezbędny jest antybiotyk skonsultuj z Laryngologiem dziecięcym

Kuracja antybiotykowa

Przepisanie antybiotyku przez lekarza wiąże się z koniecznością przeprowadzenia całej kuracji. Antybiotyki działają szybko i po kilku dniach objawy choroby powinny zacząć zanikać. To wcale nie oznacza, że należy zakończyć kurację. Koniecznym jest przestrzeganie wyznaczonego terminu, a także godzin przyjmowania leku. Zbyt długie przerwy obniżą jego skuteczność. Podobnie wygląda sytuacja z samodzielnym zmienianiem dawki antybiotyku, z reguły na mniejszą. Ilość przyjmowanej substancji jest dokładnie wyliczona w stosunku do masy ciała. Zmniejszenie dawki może skutkować niedotarciem substancji do zainfekowanych obszarów organizmu i niedostateczne usunięcie szkodliwych bakterii. Zwiększenie ilości może wywołać szok i być niebezpieczny dla zdrowia.

Antybiotyki to bardzo silne leki, które należy stosować tylko w pewnych przypadkach. Przepisanej przez lekarza kuracji trzeba się ściśle trzymać, by terapia miała sens. Nie warto nadwyrężać organizmu bez powodu.

Leave a reply