Diagnostyka i leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Rodzice małych dzieci muszą być wyczuleni na różnego rodzaju sygnały, które wysyłają organizmy ich pociech. Jest to szczególnie ważne w przypadku okresu niemowlęcego, kiedy to dzieci nie potrafią jeszcze słowami komunikować tego, że na przykład boli brzuszek po zjedzeniu jakiegoś posiłku. To przecież okres intensywnego rozszerzania diety, kiedy to może okazać się, że maluch jest uczulony i ma alergię pokarmową na przykład na gluten lub białka mleka krowiego. Alergia pokarmowa u dzieci to problem który dotyka bardzo wielu maluchów.

Alergia pokarmowa u maluchów

Pierwsze objawy alergii pokarmowej można zauważyć już u maluszków karmionych mlekiem matki. Chociaż coraz więcej specjalistów podkreśla, że ponoć dieta mamy nie ma wpływu na to, na skórze dziecka pojawiają się różnego rodzaju zmiany. Wciąż w tego typu sytuacjach wielu pediatrów zaleca matkom tak zwaną dietę eliminacyjną. Gdy niemowlaka boli brzuch, lekarz zawsze pyta, co ostatnio nowego lub uczulającego zjadła jego mama. Zaleca się na przykład odstawienie na jakiś czas przetworów z mleka krowiego, by sprawdzić, czy samopoczucie dziecka poprawi się. U niemowlaków alergia pokarmowa objawia się zatem pojawieniem się zaognionych zmian na skórze (stany zapalne czyli egzema). Bardzo często obejmują one miejsca takie jak załamania łokci czy kolan, buzia i policzki, a także dłonie dziecka.

Dziecko może być marudne i niespokojne, co może być związane zarówno z bólem brzuszka, jak i nieprzyjemnym uczuciem świądu skóry. Jeżeli dziecko intensywnie drapie zmiany na swojej skórze, może dojść do miejscowego nadkażenia, co może objawiać się zwiększonym bólem. U maluchów alergia pokarmowa to naprawdę dosyć częsty problem, dlatego też rozszerzanie diety powinno być wprowadzone ostrożnie i z rozwagą. Warto wprowadzać nowe pokarmy małymi krokami, aby dziecko nie miało w krótkim czasie kontaktu z bardzo wieloma składnikami alergizującymi.

Diagnostyka u alergologa

Jeżeli u malucha zauważa się bardzo wiele objawów alergii pokarmowej, twoje kroki powinno skierować się do alergologa. Alergolog jest kompetentnym specjalistą, który o żywieniu małych dzieci zwykle wie dużo więcej niż przeciętny pediatra, pomoże również w objawach kataru siennego u dzieci. Poza tym to właśnie alergolog może zlecić odpowiednie testy diagnostyczne, na przykład punktowe testy skórne, dzięki którym uda określić się główna alergeny w przypadku konkretnego dziecka. Następny krok będzie należał już do rodziców, którzy będą musieli przestrzegać pewnych zasad przygotowywania posiłków, a także wprowadzać nowe składniki do diety wtedy, gdy da na to zielone światło lekarz alergolog dziecięcy.

Leave a reply